REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niższy podatek dzięki nierównemu dzieleniu zysku

REKLAMA

Małżonkowie prowadzący firmę w formie spółki mogą zaoszczędzić na podatku. Aby to osiągnąć, nie powinni dzielić po równo osiągniętego zysku. Oprócz tego jedno z małżonków musi wybrać opodatkowanie według progresywnej skali PIT, a drugie według jednolitej 19-procentowej stawki.
Podatnicy zakładający spółkę cywilną lub jawną powinni pamiętać, że osiągany zysk nie musi być dzielony po równo. Możliwość innego podziału jest szczególnie ważna dla małżonków prowadzących firmę w formie spółki. Dlatego, że dla nich ważny jest łączny podatek, a nie to, ile płaci każde z osobna. Odpowiednio kształtując treść umowy, można zmniejszyć łączną sumę obciążeń podatkowych.

Warunki opłacalności

Nierówny podział zysku spółki jest opłacalny tylko w spółkach osiągających dochód uzasadniający wybór przez wspólników podatku liniowego. Uwzględniając kwotę wolną od podatku, liniowa forma opodatkowania jest atrakcyjna dla podatnika dopiero w przypadku dochodu przekraczającego 41 834 zł. Warto też pamiętać, że kwota ta to dochód po wszelkich odliczeniach. Chodzi tu głównie o odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne. W 2005 roku ich wysokość wynosiła około 6250 zł. Dla kalkulacji można przyjąć, że w 2006 roku będą one się kształtowały na podobnym poziomie. Oznacza to, że dopiero dochód przedsiębiorcy na poziomie przekraczającym 48 084 zł uzasadnia wybór podatku liniowego. W rezultacie dwukrotnie wyższy dochód spółki małżeńskiej, czyli zbliżony do 100 000 zł, uzasadnia wybór przez wspólników podatku liniowego.
Okazuje się jednak, że w takim przypadku korzystniej jest, gdy tylko jeden z małżonków wybierze opodatkowanie według 19-proc. stawki, a drugi zasady ogólne. Warunkiem jest, aby w umowie spółki przyjąć odpowiedni podział zysku, tak aby małżonek opodatkowany według skali nie przekroczył progu powodującego konieczność zapłaty podatku według 30-proc. stawki.

Kwota wolna i ulgi

Małżonkowie, którzy odpowiednio podzielą zysk spółki, zaoszczędzą na podatku. Przede wszystkim jeden z nich – ten, który wybierze opodatkowanie według skali podatkowej – uzyska możliwość odliczenia kwoty wolnej od podatku. To oznacza podatek mniejszy o 530 zł. Jednak to nie wszystko. Podatnicy osiągający tylko dochody opodatkowane 19-proc. stawką liniową nie mogą korzystać z żadnych ulg. Nie odliczą więc wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego lub ulgi z tytułu użytkowania internetu w miejscu zamieszkania. Także ewentualnie ponoszone wydatki na cele rehabilitacyjne w żaden sposób nie wpłyną na wysokość płaconego podatku. Nie będą mieli również możliwości odliczenia darowizn przekazanych na cele charytatywne. Nie uwzględnią też odliczeń remontowych czy budowlanych, których wcześniej nie mogli odliczyć ze względu na zbyt niski dochód.
Jeśli jednak jeden z małżonków wybierze opodatkowanie według skali, to może skorzystać z wszystkich wymienionych odliczeń. W ten sposób małżonkowie osiągną korzyści z opodatkowania liniowego, nie tracąc przy tym możliwości odliczania ulg.

Inne dochody

Przy tych obliczeniach przyjęto założenie, że wspólnicy nie osiągają dodatkowych dochodów. Jeśli jeden z nich rozlicza inne dochody na zasadach ogólnych (np. dodatkowo pracuje na etacie), to sytuacja jest bardziej skomplikowana. Wtedy to on powinien wybrać opodatkowanie z działalności według 19-proc. stawki liniowej. W ten sposób każdy z nich będzie mógł uwzględnić kwotę wolną od podatku i odliczać ulgi.
Jeśli natomiast oboje małżonkowie – oprócz dochodów ze spółki – mają także inne dochody opodatkowane według skali, to na opisywanych rozwiązaniach nic nie zyskają.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konrad Piłat


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA