reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnik musi wskazać pochodzenie pieniędzy

Podatnik musi wskazać pochodzenie pieniędzy

To podatnik musi wskazać, że jego wydatki znajdują pokrycie w konkretnych źródłach przychodów lub w posiadanym majątku - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Postanowieniem z 29 września 2004 r. naczelnik urzędu skarbowego wszczął postępowanie podatkowe dotyczące ustalenia wysokości dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów uzyskanych w 2001 roku w związku z informacją dotyczącą zakupu samochodu osobowego. W wyniku postępowania ustalono wysokość zobowiązania podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach. Dokonując weryfikacji źródeł przychodu wskazanych przez podatnika, uznano za niewiarygodne oświadczenia o dysponowaniu kwotą pożyczki otrzymanej od rodziców w związku z brakiem dowodów potwierdzających ten fakt.

W odwołaniu podatnik zarzucał niedokładne wyjaśnienie sprawy i oparcie się na przypuszczeniach. Wskazywał również pochodzenie przychodów. W efekcie dyrektor izby skarbowej uznał, że należy uwzględnić zarzuty podatnika o dysponowaniu oszczędnościami ze stosunku pracy.

Sprawę jednak ostatecznie rozstrzygnął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. WSA stwierdził, że podstawę prawną do podjęcia decyzji w sprawie stanowią przepisy podatkowe. Z uwagi na restrykcyjność tych regulacji wszelkie ustalenia powinny być przeprowadzone ze szczególną starannością. Organy mają obowiązek podjęcia wszelkich niezbędnych działań w toku postępowania podatkowego w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego. Muszą zebrać i przeanalizować cały materiał dowodowy. Regulacje te w tej sprawie zostały w pełni zastosowane. Organ odwoławczy słusznie zauważył, że wiele argumentów przedstawiono dopiero w odwołaniu, kiedy znana była wysokość podatku, a także dokonana została ocena zebranego materiału dowodowego. Jeżeli w postępowaniu podatkowym dotyczącym dochodów z nieujawnionych źródeł przychodu zostało stwierdzone poniesienie wydatków przekraczających wykazany dochód, to wówczas podatnik musi udowodnić, że wydatki te znajdują pokrycie w przychodach lub w posiadanym majątku. Sąd podkreślił, że to strona ma obowiązek wskazać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzi skutki prawne. Fakt, że podatnik w inny sposób ocenia dowody, nie może wskazywać na błędy rozumowania organu podatkowego.

Michał Stuczyński

Sygn. akt I SA/Bk 280/05


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama