REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zaliczki można odzyskać

REKLAMA

Pracownicy realizujący projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej powinni dokładnie przyjrzeć się deklaracjom otrzymanym od pracodawców. Może się okazać, że płatnik pobrał niesłusznie zaliczki. Przy okazji rozliczenia rocznego można będzie je odzyskać.
Instytucje zatrudniające pracowników realizujących projekty finansowane z funduszy Unii Europejskiej pobierają zaliczki sugerując się wytycznymi podmiotów wypłacających dofinansowanie. Część z nich odmawia dokonania zwrotu poniesionych przez beneficjenta wydatków na wynagrodzenia, jeśli nie przedstawiono dowodów pobrania i wpłacenia zaliczek na podatek.
– W ten sposób postępował jeszcze na początku 2005 roku Fundusz Współpracy. Nakazywał pobieranie podatku argumentując, że nie są to pieniądze pomocowe, ale strukturalne. Co więcej, Fundusz Współpracy potrącał zaliczki od wynagrodzeń wypłacanych jego pracownikom – informuje Ewa Komor-Mazur, główna księgowa w Fundacji Instytut Spraw Publicznych.
Obecnie, pod wpływem wykładni urzędowych, Fundusz Współpracy zmienił swoje stanowisko w tym zakresie.

Nie ma jednolitej wykładni

Drugi problem to różnice w interpretacjach dokonywanych przez urzędy skarbowe.
– Niektóre urzędy skarbowe twierdzą, że od podatku dochodowego są zwolnieni wszyscy pracownicy biorący udział w realizacji projektu. Inne uważają, że zwolnienie dotyczy tylko pracowników merytorycznych, a np. koordynatorów projektów już nie. Takiej odpowiedzi udzielił nam I Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście – mówi Ewa Komor-Mazur. Dodaje, że na takie samo pytanie III Urząd Skarbowy Warszawa Śródmieście i Urząd Warszawa Bemowo udzieliły odpowiedzi korzystnych dla podatników.
Kolejny problem to obowiązki płatników, którzy odpowiadają za prawidłowe naliczenie, pobranie i odprowadzenie do urzędu podatku. Nie można się więc dziwić, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości wolą pobrać wyższą zaliczkę niż ryzykować spór z urzędem.
Z art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT wynika, że zwolnione od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe. Zwolnienie to dotyczy także sytuacji, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy. Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest bezpośrednia realizacja przez podatnika celu programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Urzędom brak pewności

O tym, że przepis budzi wątpliwości, świadczą liczne pytania kierowane do urzędów skarbowych przez instytucje korzystające z dotacji. Wykładnia dokonywana przez organy podatkowe jest jednolita, ale tylko w odniesieniu do pracowników merytorycznie zajmujących się realizacją projektu. Przykładem może być pismo Urzędu Skarbowego w Tczewie z 16 maja 2005 r. (nr PDII-415/1/05). Organ podatkowy stwierdził, że bez potrącania zaliczki na podatek otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy. Natomiast osoby zaangażowane na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło wtedy, gdy wynagrodzenia te są finansowane ze środków pomocowych, a osoby te bezpośrednio realizują program objęty pomocą.
Urząd stwierdził przy tym, że zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że wykonywane w ramach programu czynności mają charakter merytoryczny, a nie pomocniczy czy administracyjny. Jednak w tym zakresie urzędy już nie są zgodne. Na przykład I Urząd Skarbowy w Lublinie w piśmie z 25 lipca 2005 r. (nr D-1/415-41/05) dokonał wykładni korzystniejszej dla podatników. Uznał, że zwolnieniu podlegają dochody wszystkich osób biorących udział w realizacji projektu, którym były kursy językowe.
Małgorzata Chicińska, kierownik projektu z Ośrodka Usług Pedagogicznych działającego przy Związku Nauczycielstwa Polskiego, zwraca uwagę także na inny problem – definicję beneficjenta.
– W urzędzie skarbowym zostałam poinformowana, że nasi pracownicy mogliby skorzystać ze zwolnienia od podatku, gdybyśmy byli bezpośrednimi beneficjentami, którzy pozyskują pieniądze z Unii Europejskiej, jak np. Wojewódzki Urząd Pracy – twierdzi nasza rozmówczyni.

Zwrot jest możliwy

Osoba, która stwierdzi, że niesłusznie pobrano od niej zaliczki, może wystąpić o ich zwrot. Musi przy tym pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim zwolnieniu podlega część wynagrodzenia finansowana ze środków pomocowych. Pozostała część wynagrodzenia jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Odliczeniu od dochodu przed opodatkowaniem nie podlegają składki na ubezpieczenie społeczne, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku. Podobnie od podatku nie można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne liczonej od niepodlegającej opodatkowaniu części dochodu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Konrad Piłat
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA