Alternatywny sposób opodatkowania emisji euroobligacji
REKLAMA
REKLAMA
MF podało, że docelowo projekt przewiduje zwolnienie od podatku odsetek i dyskonta uzyskanych przez nierezydentów (zarówno podatników PIT i CIT) z obligacji emitowanych i dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym lub wprowadzonych do alternatywnego systemu obrotu, o terminie wykupu nie krótszym niż 1 rok.
REKLAMA
"Do tego czasu przewiduje się rozwiązanie przejściowe polegające na możliwości wyboru przez emitentów obligacji alternatywnego sposobu opodatkowania dochodów z ww. tytułów. Propozycja opiera się na możliwości wyboru przez podatnika, będącego emitentem obligacji, klasycznej (dotychczasowej) formy opodatkowania tych dochodów (tj. podatkiem pobieranym u źródła od obligatariusza) albo proponowanej w projekcie – formy opodatkowania, której założeniem jest przejęcie obowiązku podatkowego w tym zakresie przez podatnika będącego emitentem" – napisano w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Polecamy: CIT 2018. Komentarz
Polecamy: PIT 2018. Komentarz
MF ponadto planuje wprowadzenie zachęty do pozostawiania w spółkach kapitału na rozwój, poprzez zwiększenie podatkowej atrakcyjności finansowania własnego (notional interest deduction – NID)
"Celem tego rozwiązania jest wyeliminowanie zróżnicowania poprzez wprowadzenie możliwości podwyższania kosztów uzyskania przychodów o odpowiednik kosztów finansowania dłużnego (mimo iż koszty te faktycznie nie zostały poniesione), tak jak w przypadku finansowania inwestycji kapitałem obcym (odsetki stanowią koszt uzyskania przychodów)" - napisano.
Ponadto projekt przewiduję modyfikację funkcjonujących regulacji polegającą m.in na:
- poszerzeniu zakresu zwolnienia dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych (specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych stosujących zasady i ograniczenia inwestycyjne określone dla funduszy inwestycyjnych zamkniętych),
- określeniu zasad opodatkowania dochodów z tytułu pożyczania papierów wartościowych (transakcje repo).
Dodatkowo w nowelach zaimplementowano do polskiego porządku prawnego przepisy odnoszące się do tzw. exit tax.
"Aktualnie obowiązujące przepisy o podatku dochodowym nie przewidują opodatkowania niezrealizowanych zysków kapitałowych, w przypadku przeniesienia do innego państwa aktywów, rezydencji podatkowej lub stałego zakładu. Sytuacja ta może być wykorzystywana przez niektórych podatników do unikania opodatkowania podatkiem dochodowym osiąganych w Polsce zysków kapitałowych" - napisano.
"Opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych ma na celu zagwarantowanie, że w przypadku przeniesienia przez podatnika krajowego lub zagranicznego aktywów lub rezydencji podatkowej poza polską jurysdykcję podatkową, Rzeczypospolita Polska będzie mogła opodatkować wartość ekonomiczną ewentualnych zysków kapitałowych osiągniętych na jej terytorium, chociaż zyski te nie zostały jeszcze zrealizowane w chwili dokonania zmiany jurysdykcji podatkowej" - napisano. (PAP Biznes)
map/ osz/
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA