reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Krajowa Administracja Skarbowa zyska dodatkowe uprawnienia

Krajowa Administracja Skarbowa zyska dodatkowe uprawnienia

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Jednym z celów nowelizacji jest poprawa organizacji, zasad finansowania, a także doprecyzowanie i poszerzenie katalogu zadań KAS. Nowela zapewnia także dodatkowe uprawnienia, które wiążę się z odpowiedzialnością i kompetencjami.

Chodzi o przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o KAS. Na początku sierpnia br. projekt trafił do konsultacji. Autorzy argumentują, że "zwalczanie szarej strefy i wyłudzeń podatkowych wymaga wprowadzenia rozwiązań, które mają na celu usprawnienie wykonywania zadań przez Krajową Administrację Skarbową".

"Jeśli chodzi o te uprawnienia, które w tej chwili w nowelizacji ustawy o KAS się pojawiają, one wiążę się również z odpowiedzialnością i kompetencjami. Dzisiaj w strukturze całego resortu finansów, KAS jest częścią resortu finansów. A szef KAS jest moim zastępcą. (...) Te uprawnienia, to co wszystko się pojawia w nowelizacji, są pewną konsekwencją odpowiedzialności, którą już dzisiaj ponoszę" - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska odnosząc się do zapisów z noweli zwiększających.

W projekcie zapisano, m.in. że wprowadza się zmiany zarówno w zakresie realizacji zadań należących do Krajowej Administracji Skarbowej, jak i pragmatyki służbowej. Jednym z celów projektu jest poprawa organizacji, zasad finansowania, a także doprecyzowanie i poszerzenie katalogu zadań KAS.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w czwartek (23 sierpnia), że po wejściu w życie noweli ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej minister finansów uzyska nowe uprawnienia.

"Obserwacja, wywiad, podsłuchy, sieć informatorów – to tylko niektóre narzędzia, jakimi w swojej pracy posługują się służby specjalne czy policja. Do niedawna nadzór nad prowadzonymi przez nie czynnościami sprawowały wyłącznie prokuratura i sądy. W tym roku wgląd w pracę policji i Straży Granicznej dostał minister spraw wewnętrznych. Teraz podobne uprawnienia szykuje sobie minister finansów. Będzie doglądał działań Służby Celno-Skarbowej" - napisał dziennik.

"DGP" informuje, że zapis na ten temat znalazł się w nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

"Minister właściwy do spraw finansów publicznych jest uprawniony do: zapoznawania się z wynikami i materiałami z czynności operacyjno-rozpoznawczych prowadzonych przez Służbę Celno-Skarbową uzyskiwania informacji o wynikach i zapoznawania się z materiałami z czynności wykonywanych przez kierownika komórki nadzoru wewnętrznego" - napisał dziennik przywołując zapisy projektu. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ amac/

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Krajowa Administracja Skarbowa zyska dodatkowe uprawnienia
Krajowa Administracja Skarbowa zyska dodatkowe uprawnienia

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Dziubałko

Specjalista w zakresie ubezpieczeń turystycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama