| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Krajowa Administracja Skarbowa > Cyfryzacja administracji skarbowej pod kątem VAT i CIT

Cyfryzacja administracji skarbowej pod kątem VAT i CIT

Ministerstwo Finansów chce usprawnić działania administracji podatkowej. Realizowana jest obecnie cyfryzacja usług administracji podatkowej i kontroli skarbowej, skierowana głównie do podatników VAT oraz podatników CIT. Ma to umożliwić dużym przedsiębiorcom załatwianie spraw z fiskusem w sieci.

Urząd skarbowy transparentny i dostępny 7/24, efektywniejszy kontakt z urzędnikami, przyspieszenie i ułatwienie obsługi biznesu dla samych podatników oraz zmniejszenie uciążliwości kontroli podatkowych. Wszystko to w ramach projektu CVP, czyli rozwoju katalogu usług cyfrowych dla klientów Administracji Podatkowej i Kontroli Skarbowej w zakresie centralizacji obsługi podatków CIT i VAT oraz obsługi Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), jaki rząd wdraża od 2016 r. W tym tygodniu udostępnił podatnikom wniosek online o niezaleganiu w podatkach. W kolejce czekają kolejne uproszczenia formalności, które irytują przy prowadzeniu biznesu.

Zaplanowane w ramach projektu rozwiązania są częścią całej strategii transformacji i budowy nowoczesnej administracji podatkowej, która zmierza do zwiększenia efektywności poboru podatków, i która w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy konkurencyjności podmiotów gospodarczych.

Podatnicy chcą zmian

W teorii ustawodawca powinien wychodzić naprzeciw zmieniającym się realiom gospodarczym i aktualizować przepisy prawa. Prezentowany przez Ministerstwo Finansów katalog przygotowano właśnie na podstawie zdiagnozowanych problemów przedsiębiorców na gruncie VAT-u i CIT-u. Zgłaszali oni m.in. potrzebę elektronicznego dostępu do informacji podatkowych (np. toczących się spraw podatników), przyspieszenia uzyskiwania potwierdzeń i zaświadczeń, ułatwienia płatności podatkowych czy redukcji kosztów, jakie ponosi przedsiębiorca przy sporządzaniu sprawozdań oraz kontroli podatkowej i redukcji pracochłonności przetwarzania informacji dla fiskusa.

Nowe usługi i JPK

Projekt cyfryzacji Administracji Podatkowej i Kontroli Skarbowej przewiduje przede wszystkim możliwość elektronicznego wglądu w akta spraw i rozliczeń podatkowych i to przez 7 dni w tygodniu, w pełni transakcyjną obsługę zobowiązań podatku VAT i CIT przez internet, pomoc podatnikowi w prawidłowym wypełnianiu jego obowiązków wobec fiskusa oraz rozwój idei prowadzenia elektronicznej kontroli podatkowanej i czynności sprawdzających z użyciem jednolitego pliku kontrolnego (JPK), którą wprowadza nowelizacja Ordynacji podatkowej.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

JPK to plik o wystandaryzowanym formacie XML dla przekazywanych fiskusowi ksiąg podatkowych i dowodów księgowych. Od stycznia tego roku każda firma rozliczająca VAT zobowiązana jest co miesiąc przesyłać przez internet do urzędu skarbowego JPK_VAT, czyli elektroniczny rejestr VAT. Od lipca na żądanie urzędników firmy będą też przesyłać inne pliki. Obecnie wersje przekazywanych podczas kontroli podatkowej plików np. wyciągów z ksiąg podatkowych, często nie nadają się do analizy, a ich import jest bardzo pracochłonny. W konsekwencji kontrolowany podatnik czeka dłużej na zakończenie kontroli. Zapisywanie przekazywanych fiskusowi informacji w formacie JPK pozwoli urzędnikom automatycznie wyodrębniać niezbędne dane i tym samym zmniejszy liczbę ich wizyt w siedzibach podatników.

Okres realizacji Projektu cyfryzacji Administracji Podatkowej i Kontroli Skarbowej to lata 2016 - 2019 – w tym czasie trzeba będzie m.in. dostarczyć urzędnikom odpowiedni sprzęt komputerowy i przeszkolić ich z nowych aplikacji. Zatem na praktyczne rezultaty nowoczesnych zmian musimy cierpliwie czekać.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »