reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Krajowa Administracja Skarbowa > Zmniejszenie luki w VAT - cel działań Krajowej Administracji Skarbowej

Zmniejszenie luki w VAT - cel działań Krajowej Administracji Skarbowej

Krajowa Administracja Skarbowa będzie koncentrowała się na zmniejszeniu wyłudzeń w podatku VAT. Luka w VAT do 2020 r. ma ulec zmniejszeniu do poziomu 10,4 proc. wobec 24 proc. w badaniu z 2014 r.

Tak wynika z dokumentu Ministerstw Finansów opublikowanego w zawiązku z zarządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kierunków działania i rozwoju Krajowej Administracji Skarbowej na lata 2017-2020.

"Według planów nasz kraj powinien zmniejszyć lukę w VAT do 2020 r. do przeciętnego poziomu, jaki osiągają kraje uczestniczące w badaniu (KE - PAP), tj. 10,4 proc. osiągniętych przez Holandię w 2014 r. Do tego czasu zakłada się coroczny awans pozycji Polski w rankingu" - napisano w dokumencie.

Dokument powołuje się na raport Komisji Europejskiej "Study on report on the VAT in the UE-28 Member States", w którym w 2014 r. Polska była na 21. miejscu spośród 27 krajów UE z luką VAT na poziomie 24,08 proc. Średnia dla UE-27 wyniosła 16,28 proc.

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że pozycja Polski w rankingu krajów europejskich corocznie się obniżała: w 2010 r. Polska była na 16. pozycji, w 2011 r. – 17., a w 2012 i 2013 r. – na 19.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

"Aby osiągnąć tak poważne ograniczenie luki podatkowej, Krajowa Administracja Skarbowa skoncentruje się na skutecznym zapobieganiu wyłudzeniom podatkowym, poprawie sprawności identyfikowania nieprawidłowych działań podatników i przedsiębiorców oraz szybkości reakcji na te nieprawidłowości, a także na sprawniejszym egzekwowaniu należności podatkowych oraz zwalczaniu przestępczości finansowej i gospodarczej" - dodano w dokumencie.

nik/ map/ ana/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria prawna LEXBRIDGE

Kancelaria LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. jest obecna na rynku od 2006 roku. Zespół kancelarii prowadzi sprawy przedsiębiorców i osób indywidualnych. Znaczną część jego aktywności obejmują spory sądowe prowadzone w sądach powszechnych na obszarze całej Polski i we wszystkich instancjach. Kancelaria reprezentuje również Klientów w postępowaniach przed Sądem Najwyższym i sądami administracyjnymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama