Inwestorzy, którzy nabyli akcje banku PKO BP na rynku pierwotnym, a obecnie zdecydują się na ich sprzedaż i osiągną dochód, będą musieli z tego tytułu zapłacić 19-procentowy podatek. Także upusty, z których skorzystali indywidualni inwestorzy przy zakupie akcji, będą podlegały opodatkowaniu w przypadku sprzedaży z zyskiem bankowych papierów.
Z początkiem tego roku weszły w życie regulacje zawarte w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z regulacjami art. 30b ust. 1, od dochodów uzyskanych na terytorium Polski m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych,
podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu. Opodatkowaniu również będą podlegały ewentualne upusty, które mają być udzielane indywidualnym inwestorom spełniającym określone warunki przy zakupie akcji banku.
Warto podkreślić, że podatek zapłacą nie tylko inwestorzy, którzy skorzystają z oferty na rynku pierwotnym, a potem sprzedadzą kupione akcje i uzyskają z tego tytułu dochód. Także ci, którzy zdecydują się na kupno walorów PKO BP na giełdzie, gdy już będą one notowane na warszawskim parkiecie, a następnie sprzedadzą te papiery z zyskiem, będą musieli wnieść podatek. W przypadku papierów wartościowych opodatkowany jest dochód, czyli różnica między przychodem (ceną sprzedaży) a kosztami uzyskania przychodu (ceną zakupu).
Inwestorzy nie mają obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku. Rozliczą się natomiast po zakończeniu roku podatkowego. Muszą bowiem złożyć w terminie do 30 kwietnia 2005 r. odrębne zeznanie podatkowe, w którym wykażą dochody ze sprzedaży akcji kupionych w 2004 r.
Dla osób osiągających w danym roku
przychody m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych przeznaczony jest formularz PIT-38.