REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile można odliczyć za internet

REKLAMA

Podatnik korzystający z ulgi na internet może odliczyć nawet 760 zł, pod warunkiem udokumentowania poniesionych wydatków. Ulga internetowa od niedawna gości w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaczęła obowiązywać 1 stycznia 2005 roku. A to oznacza, że dopiero w tegorocznym zeznaniu podatnicy po raz pierwszy będą mogli z niej skorzystać.
Ulga ta, w przeciwieństwie do większości ulg nie jest bardzo skomplikowana. Nie została obwarowana wieloma warunkami, jakie musi spełnić podatnik. Niestety, nawet tak prosta na pierwszy rzut oka regulacja – w zderzeniu z rzeczywistością – może doprowadzić do wielu skomplikowanych sytuacji.
Zgodnie z ustawą odliczeniu od dochodu podlegają wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

WYDATKI NA INTERNET

ODLICZYSZ
• całość wydatków udokumentowanych fakturą VAT w przypadku usług internetowych
• tylko wydatki poniesione na internet udokumentowane fakturą VAT, jeżeli z internetu korzysta w pakiecie z telefonem czy TV kablową

NIE ODLICZYSZ
• na instalację internetu
• na zakup modemu czy sprzętu komputerowego
• na remont sieci

Zasady odliczania

Odliczeniu podlegają wydatki poniesione na użytkowanie internetu. Trudno więc przypuszczać, że organy podatkowe pozwolą na dokonanie w ramach ulgi odliczenia wydatków poniesionych na opłatę instalacyjną czy związaną z zakupem modemu itp.
Odliczenie przysługuje zarówno z tytułu korzystania z internetu w mieszkaniu, jak i w domu. Inaczej jednak niż w przypadku wielu ulg ustawodawca nie uzależnił możliwości skorzystania z ulgi od tytułu prawnego do lokalu, w którym użytkowana jest sieć. Podatnik ma prawo odliczać internet użytkowany w miejscu swojego zamieszkania. Nie należy tego miejsca utożsamiać także z miejscem zameldowania. Wystarczy, że podatnik przebywa w danym mieszkaniu czy domu z zamiarem stałego pobytu.
Nietrudno zauważyć, że ulga internetowa została ograniczona limitem. Nie jest to jednak limit procentowy, ale kwotowy. Oznacza to, że bez względu na wydatki poniesione w danym roku podatnik może odliczyć maksymalnie 760 zł rocznie. Tylko w przypadku wydatków mniejszych lub równych limitowi odliczana kwota będzie odpowiadała kwocie wydatków.
Limit jest indywidualny. Ma to znaczenie dla małżonków i domowników. Bo zarówno mąż, jak i żona czy inni domownicy mogą skorzystać z własnego limitu.
WAŻNE
Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której dana osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Potrzebna faktura

Ulga na internet musi być udokumentowana fakturą VAT. W przypadku podatników, którzy wspólne korzystają z internetu i płacą za niego rachunki, problemem może być udokumentowanie wydatku. Zazwyczaj w takim przypadku wystawiana jest jedna faktura VAT. A żeby można było pomnożyć ulgę w małżeństwie czy wśród współdomowników, na fakturze muszą znaleźć się nazwiska wszystkich podatników. Oznacza to, że konieczne będzie posiadanie osobnych imiennych faktur dla każdego podatnika albo jednej faktury z nazwiskami wszystkich korzystających z ulgi.
Stanowisko takie potwierdziło Ministerstwo Finansów w jednym z pism z 2005 roku. W ocenie resortu, jeżeli użytkownikiem internetu są małżonkowie, na fakturze muszą widnieć zarówno dane osobowe męża, jak i żony. W przeciwnym razie z odliczenia skorzysta tylko ten małżonek, którego imię i nazwisko wpisane jest na fakturze.
Taka sama zasada zgodnie z ministerialnymi wyjaśnieniem dotyczy także pozostałych domowników. Jeżeli z ulgi internetowej chciałoby skorzystać dziecko to również musi posiadać fakturę dokumentującą poniesiony wydatek z tytułu korzystania z internetu. Brak faktury w każdym przypadku będzie pozbawiał podatnika prawa do odliczenia (pismo z 25 lutego 2005 r., nr PB5/MC-033-29-368/05).
Umożliwienie skorzystania z ulgi internetowej w miejscu zamieszkania podatnika może zachęcić do odliczania zwłaszcza w przypadku mieszkań wynajmowanych lub użyczonych. Niestety, wiąże się z tym pewna pułapka, o której trzeba pamiętać. Chodzi właśnie o dokumentowanie. W przypadku najmu, wynajmowane mieszkanie będzie miejscem zamieszkania najemcy, co teoretycznie pozwala na odliczenie. Jednak najczęściej faktury za usługi wystawiane są na właściciela mieszkania, nawet jeśli faktycznie wydatki ponosi najemca. W takiej sytuacji z ulgi internetowej nie może skorzystać ani najemca, ani wynajmujący. Pierwszy, bo nie ma faktury na swoje nazwisko, drugi – bo to nie on faktycznie ponosił wydatki na internet.

PRZYKŁAD 1
Halina i Piotr Kowalscy posiadają faktury za internet z nazwiskami ich obojga łącznie na kwotę 1700 zł. Każdemu z nich przysługuje osobny limit 760 zł. W sumie mogą odliczyć 2 x 760 zł = 1520 zł. Kwota wydatków poczynionych przez małżonków przewyższa podwójny limit ulgi. W związku z tym każde z nich może odliczyć w zeznaniu maksymalną kwotę odliczenia.

PRZYKŁAD 2
Stanisław Joniak korzysta z internetu wraz z synem. Faktury na ich nazwisko wyniosły w sumie za 2005 rok 950 zł. Podatnicy będą mogli skorzystać z ulgi, ale nie w podwójnej wysokości. Możliwe są dwie sytuacje. Jeden z podatników odliczy maksymalny limit 760 zł, a drugi 190 zł albo obydwaj odliczą po połowie wydatków, czyli po 475 zł.

PRZYKŁAD 3
Piotr Kwiatkowski w 2005 roku zapłacił za używanie internetu 500 zł. Jego indywidualny limit odliczenia na 2005 rok to 760 zł. W rozliczeniu rocznym będzie mógł jednak odliczyć tylko 500 zł, bo takie rzeczywiste wydatki na internet poniósł w roku podatkowym.

Dokumenty przez 5 lat

Podatnicy po wypełnieniu zeznania rocznego nie dołączają do niego dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków. Faktur i dowodów wpłat nie wysyłamy do urzędu skarbowego. Trzeba je jednak przechowywać w bezpiecznym miejscu na wypadek kontroli. Organy podatkowe mają prawo skontrolować podatnika aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązania w podatku od osób fizycznych przedawniają się dopiero po upływie 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym składane jest zeznanie i upłynął termin zapłaty podatku. W przypadku rozliczenia za 2005 rok termin złożenia zeznania i zapłaty podatku upływa 2 maja 2006 roku. Dokumenty potwierdzające prawo do ulg i odliczeń, w tym faktury za internet dotyczące 2005 roku trzeba przechowywać aż do końca 2011 roku.

Internet przez komórkę

Użytkowanie sieci internet za pośrednictwem telefonu komórkowego nie stanowi przeszkody w korzystaniu z ulgi. Poniesiony wydatek za abonament miesięczny za korzystanie np. z karty Plus GSM wyłącznie dla dostępu do internetu, udokumentowany fakturą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, podlega odliczeniu od dochodu, w zeznaniu podatkowym składanym za dany rok podatkowy. Podatnicy nie powinni mieć zatem żadnych problemów z rozliczeniem tego rodzaju wydatków. Podlegają one odliczeniu w ramach ulgi internetowej. Odliczenie z tytułu użytkowania sieci internet w roku podatkowym przysługuje w wysokości nieprzekraczającej 760 zł. Potwierdził to m.in. Urząd Skarbowy w Zawierciu w postanowieniu z 8 grudnia 2005 r. (nr PDFN II/415/34/JGN/05).

JAK UDOKUMENTOWAĆ ULGĘ INTERNETOWĄ
Podatnik, który chce skorzystać z ulgi internetowej, powinien posiadać:
• opłaconą imienną fakturę VAT – w przypadku opłat w banku lub na poczcie,
• fakturę VAT i wyciąg z banku dokumentujący przelew – w przypadku stałego zlecenia w banku,
• fakturę VAT i wydruk komputerowy, z którego jasno wynika: kwota dokonanej wpłaty, imię i nazwisko wpłacającego, data poniesienia wydatku, tytuł wpłaty i numer faktury – gdy korzystamy z konta internetowego.

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA