REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urzędy nie chcą umarzać odsetek

REKLAMA

Wbrew zaleceniom Ministerstwa Finansów urzędy skarbowe nie chcą umarzać odsetek od podatku, który należało zapłacić przy sprzedaży akcji pracowniczych Banku Handlowego. Tymczasem resort finansów zastanawia się nad stworzeniem mechanizmu zwrotu odsetek, tak by pracownicy banku nie musieli walczyć o nie w sądach.
Okazuje się, że nie wszystkie urzędy skarbowe wzięły sobie do serca zalecenie Ministerstwa Finansów, by podatnikom, którzy sprzedali akcje pracownicze Banku Handlowego, umarzać odsetki za zwłokę, w przypadku gdy nie zapłacili podatku w terminie.

– Ministerstwo Finansów zaleciło, by umarzać podatek ze względu na ważny interes publiczny. Zwróciłem się z wnioskiem o wstrzymanie wykonania decyzji lub umorzenie odsetek za zwłokę, ale urząd skarbowy odmówił, wyjaśniając, że nie ma do tego przesłanek. Ani ze względu na interes publiczny, ani interes podatnika – mówi były pracownik Banku Handlowego z Wybrzeża.
Resort finansów zapewnia, że problem jest znany.

– Staramy się wyjaśnić tę sprawę. Chcemy zminimalizować negatywne konsekwencje dla podatników, którzy zostali wprowadzeni w błąd. Stąd nasze pismo do urzędów skarbowych, by umarzać odsetki od podatku. Byliśmy przekonani, że sprawa jest wystarczająco jasna, ale jak się okazało – jest inaczej – mówi Gazecie Prawnej wiceminister finansów Mirosław Barszcz. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że z podobnymi problemami borykają się także byli posiadacze akcji BH z Łodzi.

W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów zaleciło urzędom skarbowym, by w przypadku podatku od akcji pracowniczych Banku Handlowego nie naliczano odsetek za zwłokę. Mogłoby to „prowadzić do dodatkowych wydatków budżetu państwa w związku z oprocentowaniem odszkodowań i ponoszeniem kosztów procesowych. Takie rozwiązanie w aspekcie finansowym nie leży w interesie publicznym”.

Sądy powszechne przyznają byłym posiadaczom akcji BH odszkodowania w wysokości zapłaconych przez nich odsetek (wraz z odsetkami), twierdząc, że nie mogą oni ponosić konsekwencji błędów organów władzy.
Z informacji Ministerstwa Skarbu zawartej w prospekcie emisyjnym Banku Handlowego wynikało, że sprzedaż akcji nie będzie opodatkowana.

MF przyznaje, że w prospekcie znalazł się błąd.

– Co prawda, Ministerstwo Finansów opiniowało prospekt, ale szkoda powstała wskutek działania innych organów – mówi wiceminister Mirosław Barszcz.

W sprawie obowiązku zapłacenia podatku od zysku z akcji BH resort finansów jest jednak nieugięty.

– Ministerstwo Finansów nie może mieć innego stanowiska – wiąże nas Ordynacja podatkowa, która przy interpretowaniu prawa nakazuje uwzględniać orzecznictwo sądów. W samej tylko Warszawie mamy ponad 100 wyroków NSA, który stwierdził, że podatek trzeba zapłacić. Tego zmienić się nie da – tłumaczy wiceminister Mirosław Barszcz. Informuje, że w resorcie trwają prace nad rozwiązaniem dla tych pracowników BH, którzy zapłacili podatek wraz z odsetkami (często zostali także ukarani mandatami za zwłokę).

– Szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby na zwrot odsetek tym podatnikom, którzy je już zapłacili. Chcemy zapewnić im poczucie sprawiedliwości. Chodzi o stworzenie mechanizmu zwrotu pieniędzy, który zastąpiłby procedurę sądową – potwierdza wiceminister.

Na razie trudno powiedzieć, jaką sumę państwo musiałoby oddać. Według wiceministra Barszcza nie byłaby to jednak kwota rujnująca budżet. W najbardziej „pesymistycznych” wariantach wartość podatku, który powinien wpłynąć do budżetu, to około 60-80 mln zł. Odsetki do zwrotu byłyby dużo mniejsze.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA