REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus nie weźmie od rodziny

REKLAMA

Ministerstwo Finansów zapowiedziało likwidację od początku 2007 roku podatku od spadków i darowizn w ramach najbliższej rodziny. Jeśli te zapowiedzi zostaną zrealizowane podatnicy sporo zyskają.
Zdaniem ministerstwa wpłynie to korzystnie na akumulację majątku rodzin. Eksperci podkreślają, że to dobry pomysł, bo fiskus nie może być gangsterem pobierającym haracze.
Propozycje resortu finansów w zakresie zmian w ustawie o podatku od spadków i darowizn obejmują kompleksową nowelizację tej ustawy. Myślą przewodnią jest obniżenie obciążeń podatkowych dla nabywających nieodpłatnie majątek od osób najbliższych.

WAŻNE
Dziś stawka podatku od spadków i darowizn zależy od wartości przekazywanej darowizny lub spadku. Stawki podatku wynoszą 3 proc., 5 proc. lub 7 proc.

Plany resortu finansów

Nowelizacja ustawy zakłada po pierwsze, zmodyfikowanie grup podatkowych, w tym utworzenie grupy zero, do której zaliczeni byliby: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, ojczym i macocha, natomiast do I grupy zaliczeni byliby pozostali nabywcy z dotychczasowej I grupy, tj.: rodzeństwo, synowa, zięć i teściowie. Zakres podmiotowy II i III grupy pozostałby bez zmian.
Po drugie, zostałoby wprowadzone zwolnienie od podatku nabywców zaliczonych do grupy zero, pod warunkiem zgłoszenia faktu nabycia nieodpłatnie majątku organowi podatkowemu, a dodatkowo – w przypadku nabycia pieniędzy – przekazanie ich przy wykorzystaniu systemu bankowego. Zmianie miałyby ulec też przepisy dotyczące ulg mieszkaniowych. Ministerstwo zapowiedziało doprecyzowanie obowiązujących przepisów przewidujących ulgę podatkową przy nabyciu budynku lub lokalu oraz wprowadzenie, jako alternatywnej, ulgi kwotowej w wysokości 189 000 zł dla nabywców zaliczonych do I i II grupy podatkowej.
Określone zostałyby także mechanizmy, które zapewnią szczelność systemu, a także kontrola legalności pochodzenia majątku będącego przedmiotem nieodpłatnego obrotu (badanie źródeł pochodzenia majątku i uniemożliwienie wykorzystania wprowadzanych zmian do zalegalizowania środków pochodzących z nieujawnionych źródeł).
Pomysł jest korzystny dla podatników, choć nie będzie to tanie przedsięwzięcie. Szacunkowy koszt wprowadzenia zmian to 200 mln zł. Ministerstwo zapowiedziało, że ubytki we wpływach budżetowych zostaną zrekompensowane przez zwiększenie udziału gmin w podatku dochodowym.

Będzie sprawiedliwiej

Zmiany te oddają sprawiedliwość podatnikom – twierdzi minister finansów Zyta Gilowska. Przekazywanie darowizn i spadków w ramach najbliższej rodziny nie powinno być obłożone haraczami na rzecz państwa. Minister Gilowska zaznaczyła jednak, że w przypadku dużych transakcji podatnicy będą mieli obowiązek poinformowania urzędu skarbowego o tym fakcie i o tym, że przedmiot darowizny nie pochodzi z przestępstwa.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

REKLAMA