Rozliczenie z zagranicy
PIT-36 za ubiegły rok można wysłać z dowolnego miejsca na świecie, byle uczynić to najpóźniej 2 maja. Decydując się na zmianę miejsca zamieszkania, trzeba zaktualizować NIP; nic nie stoi na przeszkodzie, by jako miejsce zamieszkania podać adres w innym kraju.
Im bliżej 2 maja, który to dzień jest w tym roku ostatnim dla złożenia PIT-ów, w których trzeba rozliczyć dochody uzyskane w roku ubiegłym, tym więcej pytań ze strony potencjalnych podatników. Telefoniczny dyżur w Radiowej Jedynce w miniony piątek zdominowały pytania dotyczące rozliczenia z fiskusem osób, które uzyskują dochody za granicą. Poza niuansami wynikającymi z odmiennych treści umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które Polska zawarła z innymi krajami, przedmiotem wątpliwości były różne kwestie organizacyjne, np. trudności ze złożeniem zeznania w terminie przez osoby, które przebywają od dłuższego czasu za granicą i w najbliższym czasie nie wybierają się do ojczyzny.
Termin złożenia PIT-u za ubiegły rok – 2 maja – solidarnie dotyczy wszystkich podatników. Zresztą obecnie nie ma istotnych przeszkód technicznych, które wykluczałyby rozliczenie zza granicy. Formularze podatkowe można wydrukować ze strony internetowej Ministerstwa Finansów lub urzędu skarbowego (np. korzystając z usług kawiarenki internetowej). Również w sieci można zaleźć dane o średnich kursach walut, potrzebne do przeliczeń dochodów uzyskanych w euro czy funtach. Potem zaś wypełniony już PIT można wysłać pocztą do urzędu skarbowego w Polsce właściwego dla rozliczeń z fiskusem. Adres i numer konta, na które należy przelać pieniądze (oczywiście w złotych), można także znaleźć na stronach internetowych MF lub konkretnego urzędu skarbowego.
Także z zagranicy, w podobny sposób, można dokonać aktualizacji danych, które są zgromadzone pod numerem identyfikacji podatkowej (NIP) podatnika. Dotyczy to zwłaszcza zmian adresu miejsca zamieszkania czy miejsca zameldowania. Jeśli bowiem do takich zmian dojdzie, podatnik jest zobowiązany do złożenia w ciągu miesiąca deklaracji NIP-1 lub NIP-3 o charakterze aktualizacyjnym.
Zbigniew Biskupski
zbigniew.biskupski@infor.pl
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: