REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister nie odstąpi od podatku

REKLAMA

Minister finansów może zaniechać poboru podatku od Polaków pracujących w Anglii. Musi jednak istnieć ważny interes społeczny lub ważny interes podatników. Zdaniem MF przesłanki te nie występują. Z opinią tą nie zgadzają się eksperci.
Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii po powrocie do kraju muszą dopłacać podatek. Zazwyczaj jest to 20, a nawet 30 proc. Jest jednak wyjście z tej patowej sytuacji. Można zmienić umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania – choć to długa i skomplikowana procedura. Jeśli zostałoby wybrane to rozwiązanie przy rozliczaniu dochodów za 2005 rok, podatnicy na poprawę sytuacji nie mają co liczyć. Minister finansów może jednak wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku m.in. od Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii. Aby rozporządzenie mogło zostać wydane, musi istnieć ważny interes społeczny lub ważny interes podatnika. Do tego rozwiązania nie kwapi się jednak Ministerstwo Finansów.
Zdaniem Mirosława Barszcza, wiceministra finansów, w przypadku Polaków pracujących w Anglii trudno znaleźć ważny interes, czy to społeczny czy podatników.
– Oczywiście w interesie wszystkich podatników jest niepłacenie podatków, ale nie o taki interes podatnika przecież chodzi! Minister finansów musi podejmować decyzje w granicach prawa. Inaczej musi liczyć się z tym, że może stanąć przed Trybunałem Stanu – wyjaśnia Mirosław Barszcz. Jednocześnie dodaje, że problem z płaceniem podatków przez Polaków pracujących w Anglii polega nie na tym, że muszą je płacić również w Polsce, ale na tym, że nie byli wcześniej świadomi takiego obowiązku. Zmiana sytuacji Polaków pracujących za granicą wymaga jego zdaniem zmian w ustawie.

Szybka procedura

Według Mariusza Gumoli, prawnika z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, z uwagi na długą procedurę zmiany umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, wydaje się, iż jedynym sposobem na szybkie rozwiązanie problemu związanego z obowiązkiem zapłaty w Polsce podatku od dochodów osiąganych przez polskich rezydentów w Wielkiej Brytanii jest wydanie przez ministra finansów rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku od tych dochodów.
– Należałoby się jednak zastanowić, czy takie rozporządzenie nie powinno dotyczyć również podatników osiągających dochody w innych państwach, dla których również właściwa jest metoda odliczenia proporcjonalnego. Znajdują się oni w analogicznej sytuacji jak rodacy zarobkujący w Wielkiej Brytanii – argumentował nasz rozmówca.
Zdaniem Dariusza Bednarskiego, dyrektora departamentu doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, minister finansów ma prawo zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.
– Wątpliwe konstytucyjnie wydaje się zaniechanie poboru wyłącznie dla grupy podatników uzyskujących dochody w Wielkiej Brytanii z pominięciem tych, którzy uzyskują dochody w innych krajach, w relacjach z którymi obowiązują te same zasady unikania podwójnego opodatkowania, np. USA – dodaje.

Ustawodawca może pomóc

– Oprócz zmiany umowy polsko-angielskiej jedno rozwiązanie leży w gestii polskiego ustawodawcy, czyli Sejmu, który mógłby wprowadzić stosowne zwolnienie podatkowe bezpośrednio do treści art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – uważa dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem wydanie stosownego rozporządzenia przez ministra finansów jest rozwiązaniem lepszym, gdyż jest zdecydowanie szybsze niż dość czasochłonna nowelizacja ustawy o PIT.
– Takie rozwiązanie powinno mieć zastosowanie do wszystkich państw, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a które przewidują metodę odliczenia proporcjonalnego – wyjaśnia dr Janusz Fiszer. Problem, który dziś jest widoczny w przypadku umowy z Wielką Brytanią, wkrótce wystąpi również w relacjach z innymi państwami Unii Europejskiej, które stopniowo zniosą ograniczenia w zatrudnianiu pracowników z Polski.

POSTULUJEMY
Minister finansów może i powinien wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku od Polaków pracujących w Anglii.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA