Zaniechanie poboru może być niepotrzebne
Platforma Obywatelska proponuje zmianę w Ordynacji podatkowej, która umożliwi zaniechanie poboru podatków od Polaków pracujących w Anglii. Tymczasem eksperci uważają, że taką możliwość minister finansów ma już dziś i zmiana nie jest konieczna.
PO proponuje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej art. 22 par. 1b. Zgodnie z nim minister finansów mógłby zaniechać poboru podatku w przypadku, gdy podatnik musiałby zapłacić podatek w Polsce, mimo że zapłacił go już za granicą.
– Otrzymaliśmy zapewnienie od marszałka, że ze względu na wagę problemu debata nad tym projektem rozpocznie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu – poinformował poseł Zbigniew Chlebowski z PO.
Marszałek Marek Jurek powiedział GP, że przed rozpoczęciem prac z projektem zapozna się rząd.
– Będziemy zmierzać do tego, aby niezwłocznie odbyło się pierwsze czytanie. Chcielibyśmy, aby jak najszybciej problem Polaków, którzy zarabiają w Wielkiej Brytanii, rozwiązać w sposób dla nich korzystny – powiedział marszałek.
Zdaniem Justyny Bauta-Szostak, radcy prawnego z MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, minister finansów już dziś może wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku na podstawie art. 22 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej.
– Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej ma charakter bardzo kazuistyczny i nie wprowadza istotnych zmian w tym zakresie. Odnosi się bowiem do już istniejącego art. 22 par. 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej – ocenia Justyna Bauta-Szostak. Według niej lepszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja ustawy o PIT wprowadzająca przepis zwalniający z zapłaty podatku w Polsce tych, którzy dochody osiągają w krajach, z którymi wiążą nas umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidujące metodę odliczenia proporcjonalnego (tzw. kredytu podatkowego) z tytułu dochodów z pracy.
Ministerstwo Finansów odmawia zaniechania poboru podatków, tłumacząc, że w przypadku Polaków pracujących za granicą nie można mówić o ważnym interesie publicznym lub podatników, o którym mowa o art. 22 ust. 1 Ordynacji podatkowej. Rozporządzenie mogłoby okazać się niezgodne z zasadą równego opodatkowania, a tym samym z konstytucją. Resort zapewnia jednak, że renegocjuje polsko-brytyjską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Cytowana przez PAP minister finansów Zyta Gilowska potwierdziła w piątek, że w projekcie zmian podatkowych, jaki przedstawi rząd w tym tygodniu, znajdzie się rozwiązanie radykalnie łagodzące dotkliwość obowiązujących obecnie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi o opisywane przez nas 10 marca zniesienie ograniczenia liczby odliczanych od dochodu zagranicznego diet do 30 rocznie, co oznacza, że zamiast odliczyć około 900 funtów rocznie, będzie można tyle odliczyć za każdy miesiąc pracy za granicą.
Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: