| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małżonek może odliczyć wydatki

Małżonek może odliczyć wydatki

Gdy głównym najemcą jest tylko jeden z małżonków, między którymi zniesiono wspólność majątkową, drugiemu przysługuje prawo do ulgi remontowej, tylko jeśli ponosił wydatki na remont najmowanego lokalu.


Najmniej kłopotów z rozliczeniem podatków mają podatnicy, którzy PIT wypełniają wspólnie z małżonkiem, z którym łączy ich małżeńska wspólność majątkowa. Wątpliwości pojawiają się, jeśli małżonków obowiązuje rozdzielność majątkowa. Kłopotliwe może być wtedy skorzystanie nawet z odliczeń w ramach ulgi remontowej.Bez wspólnego majątku

Może tak być w sytuacji, kiedy sąd w trakcie trwania małżeństwa zniósł wspólność majątkową pomiędzy małżonkami, ale nie nastąpiło zniesienie wspólności najmu lokalu. Wielu podatników poniosło nakłady finansowe w związku z remontem mieszkania, którego głównym najemcą jest współmałżonek. Ich rozliczenie nie budziłoby większych wątpliwości, gdyby pomiędzy małżonkami istniała wspólność majątkowa. Jednak podatnicy często nie wiedzą, czy mogą skorzystać z ulgi remontowej, jeśli obowiązuje ich rozdzielność majątkowa, a wszystkie faktury były wystawiane na małżonka, który nie jest głównym najemcą. Organy podatkowe potwierdzają, że takim podatnikom również przysługuje prawo do odliczeń w ramach ulgi remontowej – por. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 19 stycznia 2006 r. (nr RO-XV/415/665-21/PDOF/BD/05).WAŻNE


Małżonkowie bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe są najemcami lokalu, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Najem zaś jest wystarczającym tytułem prawnym, który uprawnia do skorzystania z ulgi remontowej.Z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw wynika, że wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku docho-dowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, poniesione w latach 2004–2005, podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w tej ustawie w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku.


Zgodnie zaś z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku, podatek dochodowy od osób fizycznych zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2–15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu lub budynku mieszkalnego. Jednym z podstawowych warunków uprawniających do korzystania z odliczeń jest posiadanie tytułu prawnego do remontowanego lokalu mieszkalnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »