Jak rozliczać dochody z Irlandii
REKLAMA
W przypadku Irlandii stosuje się metodę wyłączenia z progresją. Kwestie te reguluje umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Wynika z niej, że jeśli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami umowy może być opodatkowany w Irlandii, to Polska zwolni od podatku taki dochód. Dotyczy to dochodów uzyskiwanych w Irlandii z tytułu pensji, płac i podobnego wynagrodzenia.
W dalszej części umowy określono, że jeżeli dochód osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce jest tu zwolniony, to mimo to Polska może przy obliczaniu kwoty podatku od pozostałego dochodu takiej osoby (czyli uzyskanego w kraju) wziąć pod uwagę dochód zwolniony od podatku. Przepisy polskie przewidują zgodnie z umową takie rozwiązanie podatkowe.
REKLAMA
Oznacza to, że w zeznaniu rocznym należy opodatkować tylko dochód krajowy, a dochód uzyskany za granicą wykazać celem ustalenia stopy procentowej do obliczenia podatku. Dochód zagraniczny wykazuje się wtedy w poz. 160 lub 161 zeznania rocznego PIT-36. Po określeniu stopy procentowej (której nie wykazuje się w zeznaniu) oblicza się podatek według tej stopy od dochodu krajowego wpisanego w poz. 159 zeznania.
W przypadku gdy podatnik mający miejsce zamieszkania w Polsce wyjedzie do pracy w Irlandii i otrzyma dochody za pracę tylko z tego państwa (w Polsce nie zarobi nic), to nie składa zeznania rocznego, gdyż nie będzie potrzeby ustalania stopy procentowej do polskich dochodów, których nie ma. Pamiętajmy, że dotyczy to dochodów uzyskanych z pracy w Irlandii, a nie Irlandii Północnej, która stanowi część Zjednoczonego Królestwa.
Bogdan Świąder
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA