REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zmianie kredytu nie można skorzystać z ulgi

REKLAMA

Podatnicy korzystający z ulgi odsetkowej przed podjęciem decyzji o zmianie kredytu mieszkaniowego na tańszy powinni poważnie się zastanowić. Po zmianie kredytu ulgi nie można już odliczać.
Kredyty refinansowe są coraz popularniejsze i tańsze. Trudno się więc dziwić, że wiele osób, które sfinansowały zakup mieszkania kredytem, zamienia stary drogi kredyt na tańszy. Tymczasem tańszy kredyt refinansowany może nie opłacać się podatnikom, którzy korzystają z ulgi odsetkowej. Nowy kredyt to utrata prawa do korzystania z dość intratnego odliczenia.

Podatnik nie odliczy...

– W przypadku tzw. kredytów refinansowych nie ma możliwooci skorzystania z ulgi odsetkowej – podkreśla Marek Jarocki, doradca podatkowy w Ernst&Young. Zgodnie z przepisami dotyczącymi tej ulgi odliczeniu od dochodu podlegają odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie jednej z wyraźnie wskazanych w tym przepisie inwestycji mieszkaniowych.
Zgodnie z podstawową zasadą podatnik ma prawo do odliczenia odsetek od kredytu lub pożyczki, jeżeli zostały one udzielone na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestycja musi być związana z:
• budową budynku mieszkalnego albo
• wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego, albo
• zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od dewelopera, albo
• nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne.
– Niestety w tym katalogu nie mieści się kredyt udzielony na spłatę wcześniejszego kredytu, nawet w sytuacji, gdy został on przeznaczony na cele inwestycyjne, o których mowa w tym przepisie – podkreśla Marek Jarocki. A to oznacza, że kredyt refinansowy jest jedynie pośrednio związany z preferowanymi przez fiskusa inwestycjami mieszkaniowymi. Dodaje, że ponieważ przepisy o ulgach nie mogą być interpretowane rozszerzająco, odsetki od kredytów refinansowych nie podlegają odliczeniu.

... bo zabraniają przepisy

Takiego samego zdania jest Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii Stolarek & Grabalski.
Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej została ściśle określona przez ustawodawcę i obwarowana licznymi warunkami. Skoro w ustawie znalazł się katalog inwestycji, z jakimi związane jest prawo do ulgi, trudno uznać, że fiskus zgodzi się na jego rozszerzenie.
– Każda ulga to odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania – dodaje nasz rozmówca.
Zarówno organy podatkowe, jak i sądy administracyjne trzymają się zasady, że wyjątki należy interpretować literalnie, ściśle z brzmieniem przepisów. A to oznacza, że podatnik, rozważając możliwość zaciągnięcia tańszego kredytu na spłatę wcześniejszego musi skalkulować utratę prawa do corocznego odliczania odsetek. Nie tylko eksperci podatkowi są zgodni. Również organy podatkowe w interpretacjach podatkowych wydawanych w indywidualnych sprawach podatników zajmują jednolite stanowisko. Ich zdaniem spłata kredytu nie mieści się w celach ulgi odsetkowej.

KTO STRACI NA KREDYCIE REFINANSOWYM
Decydując się na kredyt refinansowy, podatnik powinien pamiętać, że:
• zaciągając kredyt na spłatę kredytu mieszkaniowego trzeba liczyć się z utratą prawa do ulgi. Spłata kredytu nie jest celem mieszkaniowym, o jakim mowa przy uldze odsetkowej
• kredyt refinansowany nie zagraża tym podatnikom, którzy kupili mieszkanie na rynku wtórnym. oni nic nie stracą, bo nie mogą korzystać z ulgi odsetkowej.

CO NA TO URZĘDNICY
Zdaniem organów podatkowych...
• zaciągnięcie kredytu w nowym banku wiąże się z zawarciem nowej umowy kredytowej, zgodnie z którą środki pozostawione do dyspozycji podatnika przeznaczone są na spłatę zadłużenia wobec innego banku, a nie sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej – postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim z 29 grudnia 2005 r., nr 1412/PDF/415-41/05,
• zaciągnięcie nowego kredytu na spłatę kredytu mieszkaniowego na zdecydowanie korzystniejszych warunkach finansowych pozbawi podatnika prawa do odliczania odsetek – postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chełmie z 13 grudnia 2005 r., nr DD/406-57/05

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

REKLAMA

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

REKLAMA

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

REKLAMA