Formularz bez poprawki
REKLAMA
Gazeta Prawna uzyskała odpowiedź Ministerstwa Finansów dotyczącą konstrukcji formularza PIT-2K. Jest to oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w ramach ulgi odsetkowej.
Resort potwierdził, że wzór tego formularza został określony w drodze rozporządzenia ministra finansów z 31 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 4, poz. 40) i w niezmienionej formie obowiązuje od ponad czterech lat. Zgodnie z delegacją ustawową na ministra finansów został nałożony obowiązek określania w drodze rozporządzenia wzoru oświadczenia o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.
W piśmie MF podkreślono, że użyty przez ustawodawcę zwrot „w tym” wyznacza jedynie minimum, jakie musi zawierać wzór oświadczenia. W konsekwencji nałożenie na podatnika obowiązku podania w oświadczeniu PIT-2K danych innych niż związanych z wysokością wydatków udokumentowanych fakturami (np. roku zakończenia inwestycji mieszkaniowej) – a istotnych z punktu widzenia poprawności dokonywanych odliczeń – nie stanowi błędu. W przeciwnym wypadku już samo żądanie podania przez podatnika w oświadczeniu PIT-2K pełnych danych identyfikacyjnych wykracza poza zakres upoważnienia ustawowego – tłumaczy resort.
W piśmie odniesiono się także do zasadności zamieszczenia w oświadczeniu PIT-2K pozycji 30 dotyczącej roku zakończenia inwestycji. Począwszy od 2004 roku złagodzono warunki korzystania z ulgi odsetkowej poprzez zmianę regulacji dotyczących czasu trwania inwestycji.
Warunek dotyczący trzyletniego okresu trwania inwestycji został zniesiony tylko w stosunku do 2 rodzajów inwestycji. Dlatego żądanie od podatnika podania w oświadczeniu PIT-2K daty zakończenia inwestycji – w kontekście ustalenia prawa do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej – jest jak najbardziej zasadne, uważa MF. Tym bardziej iż każda z inwestycji mieszkaniowych nie może być zakończona wcześniej niż w 2002 roku. Dlatego wpisanie przez podatnika daty wcześniejszej niż 2002 rok jest bezpośrednim sygnałem dla urzędu skarbowego, że w tym konkretnym przypadku podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczeń.
Obecnie docierają do Ministerstwa Finansów pytania, czy w związku ze zmianą przepisów nie powinna zmienić się konstrukcja oświadczenia PIT-2K – przyznało MF.
Kwestia była wnikliwie analizowana przy okazji opracowywania wzorów zeznań podatkowych za 2004 rok. Ale ponieważ trzyletni okres trwania inwestycji nie został zniesiony całkowicie, lecz wyłącznie w odniesieniu do dwóch (z czterech) rodzajów inwestycji, a ulga odsetkowa nie przysługuje w przypadku inwestycji zakończonych przed 2002 rokiem w ocenie resortu postanowiono utrzymać dotychczasową konstrukcję PIT-2K, również na 2005 rok. Zwłaszcza że w 2004 roku do MF nie docierały żadne sygnały, że wypełnienie oświadczenia PIT-2K sprawiało podatnikom jakiekolwiek problemy – czytamy w piśmie.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA