REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formularz bez poprawki

REKLAMA

Ministerstwo Finansów nie uważa za konieczne poprawienia oświadczenia dla podatników, którzy po raz pierwszy rozliczają ulgę odsetkową. Przyznaje jednak, że po zmianie przepisów rozważano zmianę druku PIT/2K.

Gazeta Prawna uzyskała odpowiedź Ministerstwa Finansów dotyczącą konstrukcji formularza PIT-2K. Jest to oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych w ramach ulgi odsetkowej.

Resort potwierdził, że wzór tego formularza został określony w drodze rozporządzenia ministra finansów z 31 grudnia 2001 r. (Dz.U. z 2002 r. nr 4, poz. 40) i w niezmienionej formie obowiązuje od ponad czterech lat. Zgodnie z delegacją ustawową na ministra finansów został nałożony obowiązek określania w drodze rozporządzenia wzoru oświadczenia o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników VAT niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku.

W piśmie MF podkreślono, że użyty przez ustawodawcę zwrot „w tym” wyznacza jedynie minimum, jakie musi zawierać wzór oświadczenia. W konsekwencji nałożenie na podatnika obowiązku podania w oświadczeniu PIT-2K danych innych niż związanych z wysokością wydatków udokumentowanych fakturami (np. roku zakończenia inwestycji mieszkaniowej) – a istotnych z punktu widzenia poprawności dokonywanych odliczeń – nie stanowi błędu. W przeciwnym wypadku już samo żądanie podania przez podatnika w oświadczeniu PIT-2K pełnych danych identyfikacyjnych wykracza poza zakres upoważnienia ustawowego – tłumaczy resort.

W piśmie odniesiono się także do zasadności zamieszczenia w oświadczeniu PIT-2K pozycji 30 dotyczącej roku zakończenia inwestycji. Począwszy od 2004 roku złagodzono warunki korzystania z ulgi odsetkowej poprzez zmianę regulacji dotyczących czasu trwania inwestycji.

Warunek dotyczący trzyletniego okresu trwania inwestycji został zniesiony tylko w stosunku do 2 rodzajów inwestycji. Dlatego żądanie od podatnika podania w oświadczeniu PIT-2K daty zakończenia inwestycji – w kontekście ustalenia prawa do odliczeń w ramach ulgi odsetkowej – jest jak najbardziej zasadne, uważa MF. Tym bardziej iż każda z inwestycji mieszkaniowych nie może być zakończona wcześniej niż w 2002 roku. Dlatego wpisanie przez podatnika daty wcześniejszej niż 2002 rok jest bezpośrednim sygnałem dla urzędu skarbowego, że w tym konkretnym przypadku podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczeń.

Obecnie docierają do Ministerstwa Finansów pytania, czy w związku ze zmianą przepisów nie powinna zmienić się konstrukcja oświadczenia PIT-2K – przyznało MF.

Kwestia była wnikliwie analizowana przy okazji opracowywania wzorów zeznań podatkowych za 2004 rok. Ale ponieważ trzyletni okres trwania inwestycji nie został zniesiony całkowicie, lecz wyłącznie w odniesieniu do dwóch (z czterech) rodzajów inwestycji, a ulga odsetkowa nie przysługuje w przypadku inwestycji zakończonych przed 2002 rokiem w ocenie resortu postanowiono utrzymać dotychczasową konstrukcję PIT-2K, również na 2005 rok. Zwłaszcza że w 2004 roku do MF nie docierały żadne sygnały, że wypełnienie oświadczenia PIT-2K sprawiało podatnikom jakiekolwiek problemy – czytamy w piśmie.

Aleksandra Tarka
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  REKLAMA