REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwartalne rozliczenia małych firm

REKLAMA

Przedsiębiorcy zaliczani do tzw. małych podatników składają deklaracje VAT co miesiąc lub co kwartał. Rozliczanie kwartalne jest obowiązkowe, gdy podatnik jednocześnie stosuje metodę kasową.

Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową rozliczania VAT, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Równocześnie zgodnie z przepisem art. 99 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) istnieje możliwość rozliczenia kwartalnego nawet wówczas, gdy podatnik nie wybrał kasowej metody rozliczeniowej (tzw. czyste rozliczenie kwartalne).

Deklaracje kwartalne

Rozliczenia kwartalne można składać niezależnie od wyboru metody kasowej, przy czym należy pamiętać, że mali podatnicy, którzy zdecydują się na rozliczenie kasowe, będą zobowiązani do składania deklaracji w trybie kwartalnym. Mali podatnicy korzystający z systemu kwartalnego składają kwartalne deklaracje podatkowe do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Mali podatnicy chcący skorzystać z kwartalnego systemu rozliczeniowego muszą zawiadomić na piśmie o swoim zamiarze właściwy urząd skarbowy. Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu kwartału poprzedzającego kwartał, za który podatnik zamierza złożyć pierwszą podatkową deklarację kwartalną.
Warto zwrócić jednak uwagę na fakt, że wymienione zasady nie mają zastosowania do podatników, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Ponadto podatnicy, którzy zgłoszą do urzędu skarbowego w trybie art. 97 ust. 1 ustawy o VAT zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy, tracą prawo do rozliczania się za okresy kwartalne, począwszy od rozliczenia za miesiąc następujący po kwartale, w którym dokonano tego zgłoszenia.

Rozliczenia miesięczne

Należy pamiętać również o tym, że podatnicy podatku od towarów i usług, inni niż zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, i osoby prawne niebędące podatnikami tego podatku:
• u których wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przekroczyła kwotę wyrażoną w złotych stanowiącą równowartość 10 000 euro,
• którzy złożyli w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe w zakresie dokonywanych nabyć za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca, następującego po każdym kolejnym miesiącu.

Odliczenie podatku

Przyjęcie kwartalnej koncepcji rozliczeniowej niesie ze sobą określone korzyści. Podatnik korzystający z tej formy rozliczenia ma możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymał fakturę albo dokument celny SAD. W przypadku rozliczenia na ogólnych zasadach dokonywanie rozliczeń z tytułu zakupów krajowych lub zagranicznych musiałoby nastąpić o wiele wcześniej – już w miesiącu otrzymania faktury lub SAD bądź w miesiącu następnym. Konstrukcja ta stanowi niezwykłe udogodnienie dla podatnika, gdyż rozliczając się kwartalnie, uzyskuje on dodatkowo miesiąc na odliczenie podatku naliczonego. Tak więc jeżeli faktura lub SAD zostaną dostarczone na początku kwartału, to czas przysługujący podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego wydłuża się z dotychczas stosowanego limitu dwumiesięcznego do trzech miesięcy. Wybór rozliczenia kwartalnego przez podatników importujących usługi daje możliwość rozliczenia podatku od towarów i usług za kwartał następujący po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.

POWSTANIE OBOWIĄZKU PODATKOWEGO
Różnica między kasową metodą rozliczeniową, a,,czystym' rozliczeniem kwartalnym sprowadza się głównie do momentu powstania obowiązku podatkowego. Przy kasowej metodzie rozliczanej kwartalnie obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, jednak nie później niż 90 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przy „czystym” rozliczeniu kwartalnym obowiązek podatkowy powstaje w tradycyjny sposób, tzn. co do zasady w momencie wydania towaru lub wykonania usługi.

Trzeba powiadomić urząd

Wybierając kwartalną formę rozliczenia podatku od towarów i usług, należy zwrócić uwagę na fakt, że rezygnacja z rozliczenia kwartalnego może nastąpić dopiero po upływie czterech kwartałów. W tym celu należy powiadomić w formie pisemnej właściwy urząd skarbowy o swoim zamiarze. Termin złożenia zawiadomienia, który należy zachować dla skuteczności rezygnacji, upływa w ostatnim dniu kwartału, za który jest składana ostatnia kwartalna deklaracja. Mały podatnik, który przekroczył ustawowy limit, czyli odpowiednio 800 000 lub 30 000 euro, traci automatycznie możliwość kontynuowania rozliczania podatku od towarów i usług w formie kwartalnej i powraca do systemu miesięcznego. Zasada ta ma również zastosowanie w odniesieniu do małych podatników, którzy nie wybrali metody kasowej.

Wojciech Maruchin
Autor jest doradcą podatkowym, działającym pod firmą Dr Wojciech Maruchin Kancelaria Doradztwa Podatkowego.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA