REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt atrakcyjny tylko dla najmu

W 2005 roku liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej zmalała w porównaniu z 2004 rokiem. Ryczałt okazał się atrakcyjny tylko dla najmu - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Liczba podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z roku na rok maleje. Tendencja ta utrzymuje się od 1994 r. Wówczas ryczałt zapłaciło 1 226 312 przedsiębiorców. W ciągu 10 lat liczba osób korzystających z tej formy opodatkowania spadła o połowę – w 2004 roku ryczałt płaciło tylko 639 407 podatników (z działalności i z przychodów z najmu). Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące ryczałtowców za 2005 rok. Wynika z nich, że tendencja spadkowa nadal się utrzymuje, choć nie w przypadku wszystkich podatników. Maleje liczba podatników płacących ryczałt z pozarolniczej działalności gospodarczej, rośnie natomiast liczba wybierających tę formę opodatkowania przy przychodach z najmu. W 2005 roku było 552 485 podatników osiąga- jących przychody z działalności (576 095 podatników w 2004 roku). Natomiast podatników osiągających przychody wyłącznie z umów najmu lub innych o podobnych charakterze było 86 682 (63 312 podatników w 2004 roku).

Nieopłacalne stawki

Specjaliści uważają, że nie we wszystkich przypadkach ryczałt jest atrakcyjną formą opodatkowania Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych wyjaśnił w rozmowie z GP, że wprowadzenie podatku liniowego w podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszyło atrakcyjność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
– Jeśli dochód podatników jest zbyt wysoki, ryczałt nie jest dobrą formą opodatkowania, gdyż nie można przy niej uwzględniać kosztów uzyskania przychodów. Ci, którzy dziś wybierają lub pozostali na ryczałcie, to drobni przedsiębiorcy. Dla większych firm ryczałt jest nieopłacalny – wyjaśnił Dariusz M. Malinowski. Jednocześnie dodał, że inaczej jest w przypadku najmu. Przychody podatników tylko z tego tytułu zazwyczaj są niewielkie, co pozwala płacić im niską 8,5-proc. stawkę podatkową. Pewnie dlatego najemcy wybierają ryczałt.

Nie likwidować ryczałtu

Jak już informowaliśmy na łamach, resort finansów planuje likwidację ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej od przyszłego roku (analiza dotycząca likwidacji ryczałtu i karty m.in. w GP nr 68 z 5 kwietnia 2006 r.). Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania dla małych przedsiębiorców.
– Pomysł likwidacji tej formy opodatkowania przez panią minister finansów Zytę Gilowską świadczy jedynie o nieznajomości zasad prowadzenia małych firm. Likwidacja tej formy opodatkowania przyniesie jedynie negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców. W Unii Europejskiej większość państw dąży do wprowadzania form ryczałtowych w opodatkowaniu. A Polska chce je zlikwidować – argumentował Andrzej Sadowski.

KTO KORZYSTAŁ Z RYCZAŁTU
• 552 485 podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
• 86 682 podatników osiągających przychody wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przychody z ryczałtu w 2005 roku:
• 32 347 892 tys. zł z pozarolniczej działalności gospodarczej.
• 1 250 038 tys. zł wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA