reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ryczałt atrakcyjny tylko dla najmu

Ryczałt atrakcyjny tylko dla najmu

W 2005 roku liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej zmalała w porównaniu z 2004 rokiem. Ryczałt okazał się atrakcyjny tylko dla najmu - wynika z danych Ministerstwa Finansów.


Liczba podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z roku na rok maleje. Tendencja ta utrzymuje się od 1994 r. Wówczas ryczałt zapłaciło 1 226 312 przedsiębiorców. W ciągu 10 lat liczba osób korzystających z tej formy opodatkowania spadła o połowę – w 2004 roku ryczałt płaciło tylko 639 407 podatników (z działalności i z przychodów z najmu). Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące ryczałtowców za 2005 rok. Wynika z nich, że tendencja spadkowa nadal się utrzymuje, choć nie w przypadku wszystkich podatników. Maleje liczba podatników płacących ryczałt z pozarolniczej działalności gospodarczej, rośnie natomiast liczba wybierających tę formę opodatkowania przy przychodach z najmu. W 2005 roku było 552 485 podatników osiąga- jących przychody z działalności (576 095 podatników w 2004 roku). Natomiast podatników osiągających przychody wyłącznie z umów najmu lub innych o podobnych charakterze było 86 682 (63 312 podatników w 2004 roku).

Nieopłacalne stawki

Specjaliści uważają, że nie we wszystkich przypadkach ryczałt jest atrakcyjną formą opodatkowania Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych wyjaśnił w rozmowie z GP, że wprowadzenie podatku liniowego w podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszyło atrakcyjność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
– Jeśli dochód podatników jest zbyt wysoki, ryczałt nie jest dobrą formą opodatkowania, gdyż nie można przy niej uwzględniać kosztów uzyskania przychodów. Ci, którzy dziś wybierają lub pozostali na ryczałcie, to drobni przedsiębiorcy. Dla większych firm ryczałt jest nieopłacalny – wyjaśnił Dariusz M. Malinowski. Jednocześnie dodał, że inaczej jest w przypadku najmu. Przychody podatników tylko z tego tytułu zazwyczaj są niewielkie, co pozwala płacić im niską 8,5-proc. stawkę podatkową. Pewnie dlatego najemcy wybierają ryczałt.

Nie likwidować ryczałtu

Jak już informowaliśmy na łamach, resort finansów planuje likwidację ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej od przyszłego roku (analiza dotycząca likwidacji ryczałtu i karty m.in. w GP nr 68 z 5 kwietnia 2006 r.). Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania dla małych przedsiębiorców.
– Pomysł likwidacji tej formy opodatkowania przez panią minister finansów Zytę Gilowską świadczy jedynie o nieznajomości zasad prowadzenia małych firm. Likwidacja tej formy opodatkowania przyniesie jedynie negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców. W Unii Europejskiej większość państw dąży do wprowadzania form ryczałtowych w opodatkowaniu. A Polska chce je zlikwidować – argumentował Andrzej Sadowski.

KTO KORZYSTAŁ Z RYCZAŁTU
W 2005 roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płaciło:
• 552 485 podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
• 86 682 podatników osiągających przychody wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przychody z ryczałtu w 2005 roku:
• 32 347 892 tys. zł z pozarolniczej działalności gospodarczej.
• 1 250 038 tys. zł wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama