REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt atrakcyjny tylko dla najmu

REKLAMA

W 2005 roku liczba podatników płacących ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej zmalała w porównaniu z 2004 rokiem. Ryczałt okazał się atrakcyjny tylko dla najmu - wynika z danych Ministerstwa Finansów.

Liczba podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z roku na rok maleje. Tendencja ta utrzymuje się od 1994 r. Wówczas ryczałt zapłaciło 1 226 312 przedsiębiorców. W ciągu 10 lat liczba osób korzystających z tej formy opodatkowania spadła o połowę – w 2004 roku ryczałt płaciło tylko 639 407 podatników (z działalności i z przychodów z najmu). Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie najnowsze dane dotyczące ryczałtowców za 2005 rok. Wynika z nich, że tendencja spadkowa nadal się utrzymuje, choć nie w przypadku wszystkich podatników. Maleje liczba podatników płacących ryczałt z pozarolniczej działalności gospodarczej, rośnie natomiast liczba wybierających tę formę opodatkowania przy przychodach z najmu. W 2005 roku było 552 485 podatników osiąga- jących przychody z działalności (576 095 podatników w 2004 roku). Natomiast podatników osiągających przychody wyłącznie z umów najmu lub innych o podobnych charakterze było 86 682 (63 312 podatników w 2004 roku).

Nieopłacalne stawki

Specjaliści uważają, że nie we wszystkich przypadkach ryczałt jest atrakcyjną formą opodatkowania Dariusz M. Malinowski, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych wyjaśnił w rozmowie z GP, że wprowadzenie podatku liniowego w podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszyło atrakcyjność ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
– Jeśli dochód podatników jest zbyt wysoki, ryczałt nie jest dobrą formą opodatkowania, gdyż nie można przy niej uwzględniać kosztów uzyskania przychodów. Ci, którzy dziś wybierają lub pozostali na ryczałcie, to drobni przedsiębiorcy. Dla większych firm ryczałt jest nieopłacalny – wyjaśnił Dariusz M. Malinowski. Jednocześnie dodał, że inaczej jest w przypadku najmu. Przychody podatników tylko z tego tytułu zazwyczaj są niewielkie, co pozwala płacić im niską 8,5-proc. stawkę podatkową. Pewnie dlatego najemcy wybierają ryczałt.

Nie likwidować ryczałtu

Jak już informowaliśmy na łamach, resort finansów planuje likwidację ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i karty podatkowej od przyszłego roku (analiza dotycząca likwidacji ryczałtu i karty m.in. w GP nr 68 z 5 kwietnia 2006 r.). Andrzej Sadowski, ekspert Centrum im. Adama Smitha podkreślił, że ryczałt jest najlepszą formą opodatkowania dla małych przedsiębiorców.
– Pomysł likwidacji tej formy opodatkowania przez panią minister finansów Zytę Gilowską świadczy jedynie o nieznajomości zasad prowadzenia małych firm. Likwidacja tej formy opodatkowania przyniesie jedynie negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców. W Unii Europejskiej większość państw dąży do wprowadzania form ryczałtowych w opodatkowaniu. A Polska chce je zlikwidować – argumentował Andrzej Sadowski.

KTO KORZYSTAŁ Z RYCZAŁTU
• 552 485 podatników osiągających przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
• 86 682 podatników osiągających przychody wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przychody z ryczałtu w 2005 roku:
• 32 347 892 tys. zł z pozarolniczej działalności gospodarczej.
• 1 250 038 tys. zł wyłącznie z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA