Nowe uprawnienia policji podatkowej
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej nadaje nowe brzmienie przepisom przyznającym wywiadowi skarbowemu uprawnienia do prowadzenia obserwacji. Według Ministerstwa Finansów projekt dostosowuje ustawę o kontroli skarbowej do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 czerwca 2005 r. Wywiad skarbowy będzie mógł uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać informacje o dochodach i obrotach podmiotów podlegających kontroli skarbowej, ale już nie o osobach, jak to jest sformułowane w obowiązujących obecnie przepisach. Zmiany idą jednak poza zakres wskazany przez TK. Resort finansów tłumaczy, że są konieczne w celu zwalczania unikania niepłacenia podatków oraz prowadzenia działalności gospodarczej w szarej strefie, często przez grupy przestępcze. Ponieważ skala tych zjawisk nie maleje, kontrola skarbowa musi być wyposażona w instrumenty pozwalające na skuteczne działanie. Na przykład operatorzy telefoniczni na własny koszt będą musieli zapewnić billingi służbom skarbowym.
Korzystne dla podatników mają być zmiany dotyczące możliwości złożenia korekty deklaracji podatkowej. W nowelizacji Ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 września 2005 r., podatnikom przyznano możliwość skorygowania deklaracji po zakończeniu kontroli podatkowej, a przed wszczęciem postępowania podatkowego. Proponowana w projekcie zmiana ma na celu objęcie taką samą możliwością także podatników objętych kontrolą skarbową.
20 czerwca 2005 r. TK stwierdził niekonstytucyjność kilku przepisów ustawy o kontroli skarbowej stwierdzając, że naruszają prawo do prywatności, wolności komunikowania się, zasadę przyzwoitej legislacji. Mimo że tracą moc 30 czerwca tego roku, do dziś nie zostały zmienione.
Podobny, ale nie tak daleko idący projekt zmian w ustawie o kontroli skarbowej opracowali i przyjęli w kwietniu także senatorowie.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat