Coraz mniej ulg dla zakładów pracy chronionej
REKLAMA
Prowadzący zakład pracy chronionej (ZPChr) lub zakład aktywności zawodowej jest zwolniony z podatków. Nie ze wszystkich jednak. Zwolnienia stosuje się do podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego oraz podatku od czynności cywilnoprawnych – jeżeli czynność dokonana przez zakład pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu. Zwolnienie dotyczy też opłaty targowej. Rady gmin mogą bowiem wprowadzać zwolnienia od opłat lokalnych, np. opłaty administracyjnej. Zwolnienia z podatku nie dotyczą jednak podatku od gier, podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, cła, podatków dochodowych czy podatku od środków transportowych.
Zakładom pracy chronionej stopniowo odbierane były ulgi. Do końca 2003 roku przysługiwała im ulga w VAT. Polegała ona na tym, że zakładom zwracano część lub całość wpłaconej kwoty podatku od towarów i usług. Od 1 stycznia 2004 r. system zwrotów VAT zastąpiły przepisy pozapodatkowe dotyczące dofinansowania do wynagrodzeń zatrudnionych pracowników niepełnosprawnych. Do końca 2003 roku w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych i prawnych istniał też przepis, który zwalniał kwoty otrzymane przez ZPChr z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych były dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przez zakłady pracy chronionej na podstawie przepisów o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Zwolnienie to znikło z ustaw podatkowych, ale stosuje się je w zakresie i na zasadach dotychczasowych do końca 2006 roku.
ULGI DLA ZPCHR
Bogdan Świąder
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA