REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej błędnych wniosków

REKLAMA

Do urzędów skarbowych napływa coraz więcej wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Rośnie też liczba popełnianych w nich błędów. Praktycznie każdy wniosek zawiera pomyłki.

Od początku roku podatnicy mogą składać w urzędach skarbowych wnioski o zwrot VAT na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka tego podatku z 7 do 22 proc. W marcu 2006 roku wniosków o zwrot VAT napływało z dnia na dzień coraz więcej. Jednak wtedy aż 90 proc. złożonych dokumentów zawierało błędy (więcej w GP nr 55 z 17 marca 2006 r.). Tendencja ta nadal się utrzymuje. Z sondy GP wynika, że wniosków napływa do urzędów skarbowych coraz więcej. Teraz jednak prawie każdy taki wniosek zawiera błędy.
– Za I kwartał 2006 r. do małopolskich urzędów skarbowych wpłynęło 14 745 wniosków na łączną kwotę do zwrotu 1 213 912 zł. W miarę upływu czasu podatnicy składają ich coraz więcej – poinformowała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie. Jednocześnie dodała, że jakość składanych wniosków nie poprawiła się. Podobnie jest w innych województwach.
Kwoty zwrotu są zróżnicowane i zależą od indywidualnych wniosków. Średnia kwota zwrotu waha się między 20 a 1000 zł. Zdarza się jednak, że wnioski dotyczą znacznie większych kwot.
– W województwie świętokrzyskim w dotychczas złożonych wnioskach o zwrot VAT za materiały budowlane najwyższa kwota zwrotu wynosiła 18 834 zł, natomiast najniższa 30 zł – wynika z danych zebranych przez Marię Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.

Nieprawidłowe dane...
Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku w rozmowie z nami stwierdziła, że pracownicy urzędów skarbowych w dalszym ciągu stwierdzają we wnioskach bardzo dużą liczbę błędów.
Magdalena Kobos dodała z kolei, że z informacji uzyskanych w urzędach skarbowych w Nowym Targu i w Nowym Sączu wynika, że praktycznie wszystkie wymagają przeprowadzenia czynności wyjaśniających. Okazuje się, że największym problemem jest tytuł prawny do nieruchomości. Podatnicy w jego miejsce przedstawiają nakaz płatniczy podatku od nieruchomości. Coraz lepiej radzą sobie jednak z odnajdowaniem zakupionych materiałów na liście ogłoszonej przez Ministra Transportu i Budownictwa. Niestety, zapominają wtedy na przykład o wyborze formy zwrotu podatku.
Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi podkreśliła, że najwięcej problemów przysparza urzędnikom ustalenie, co podatnik faktycznie nabył. Wielu dostawców i sprzedawców posługuje się symbolem towaru nie wskazując na fakturze jego nazwy ani symbolu PKWiU. Urzędy są zmuszone prowadzić w związku z tym postępowanie wyjaśniające z udziałem podatnika, które pozwoli zakwalifikować dany wydatek do zwrotu VAT czy też go odrzucić.
.
..i liczne poprawki
Pracownicy urzędów skarbowych podkreślają, że podatnicy bardzo chętnie współpracują w zakresie uzupełnienia wniosków czy ich poprawy.
– Liczba błędnych wniosków powoduje, że urzędnicy muszą bardzo dokładnie weryfikować każdy wniosek. O nakładzie pracy z tym związanym świadczy również to, że często zwrot VAT na kwotę kilkudziesięciu złotych wymaga weryfikacji 100 i więcej faktur – twierdzi Monika Kopiecka. Dodaje, że na ogół pracownicy wzywają podatników i na bieżąco usuwają błędy, a nawet kontaktują się z wystawcami faktur w celu ustalenia przedmiotu zakupu i jego symbolu PKWiU.
Krystyna Arciszewska z Izby Skarbowej w Olsztynie zwróciła uwagę, że procedury związane ze zwrotem VAT są bardzo czasochłonne i pracochłonne, a wykonywane przez urzędy skarbowe w ramach obowiązków przy tej samej obsadzie kadrowej. Oznacza to znaczne obciążenie pracowników. Jednak wnioski o zwrot VAT za materiały budowlane są rozpatrywane w urzędach skarbowych terminowo.
– Urzędy skarbowe województwa dolnośląskiego terminowo wywiązują się z obowiązku. Nie mają problemów merytorycznych. Trudności pojawiały się jedynie z połączeniem akcji zwrotu VAT z akcją zeznań podatkowych za 2005 rok i wzrastającą lawinowo liczbą wniosków o wydanie zaświadczeń – tłumaczyła Małgorzata Czartoryska z Izby Skarbowej we Wrocławiu.
Niektóre urzędy specjalnie przygotowały się do nowych obowiązków.
– W urzędach skarbowych województwa mazowieckiego dostosowano organizację pracy do nowych zadań wynikających z obsługi zwrotów osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Obsługa podatników w tym zakresie odbywa się w specjalnie do tego celu wyznaczonych punktach (pokojach, stanowiskach na sali obsługi, punktach informacji telefonicznej) – argumentował Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

...ale w terminie
Niektóre urzędy skarbowe dokonały już zwrotu VAT za materiału budowlane. Warto przypomnieć, że fiskus na zwrot ma sześć miesięcy od otrzymania wniosku podatnika.
– Naczelnik urzędu skarbowego ma sześć miesięcy na wydanie decyzji w sprawie zwrotu wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Kwota zwrotu jest wypłacana w ciągu 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Do 15 maja 2006 r. szczecińskie urzędy skarbowe dokonały łącznie 56 zwrotów na sumę 48 926,40 zł – wyjaśniła Sylwia Jarosławska z Izby Skarbowej w Szczecinie. Procedura w innych województwach wygląda podobnie.

BŁĘDY POPEŁNIANE PRZEZ PODATNIKÓW
Podatnicy najczęściej:
• odliczają VAT od materiałów, które były opodatkowane przed 1 maja 2004 r. stawką 22 proc.,
• odliczają VAT wykazany w fakturach zaliczkowych,
• błędnie klasyfikują materiały z uwagi na brak wskazania w fakturach zakupowych symbolu PKWiU oraz nazw materiałów,
• składają niekompletne wnioski,
• popełniają błędy rachunkowe,
• popełniają błędy związane z właściwym wypełnieniem samego wniosku (nieprawidłowy NIP wnioskodawcy, brak określenia trybu składania wniosku, brak podpisu jednego z małżonków),
• składają wnioski nie mając tytułu prawnego do budynku lub lokalu mieszkalnego,
• nie wpisują danych małżonków w sytuacji, gdy zaznaczają, że pozostają w związku małżeńskim,
• załączają do wniosków o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych faktury dokumentujące zakup usług.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku. Będzie obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup od składek za kwiecień

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA