| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz więcej błędnych wniosków

Coraz więcej błędnych wniosków

Do urzędów skarbowych napływa coraz więcej wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Rośnie też liczba popełnianych w nich błędów. Praktycznie każdy wniosek zawiera pomyłki.


Od początku roku podatnicy mogą składać w urzędach skarbowych wnioski o zwrot VAT na zakup materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka tego podatku z 7 do 22 proc. W marcu 2006 roku wniosków o zwrot VAT napływało z dnia na dzień coraz więcej. Jednak wtedy aż 90 proc. złożonych dokumentów zawierało błędy (więcej w GP nr 55 z 17 marca 2006 r.). Tendencja ta nadal się utrzymuje. Z sondy GP wynika, że wniosków napływa do urzędów skarbowych coraz więcej. Teraz jednak prawie każdy taki wniosek zawiera błędy.
– Za I kwartał 2006 r. do małopolskich urzędów skarbowych wpłynęło 14 745 wniosków na łączną kwotę do zwrotu 1 213 912 zł. W miarę upływu czasu podatnicy składają ich coraz więcej – poinformowała Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie. Jednocześnie dodała, że jakość składanych wniosków nie poprawiła się. Podobnie jest w innych województwach.
Kwoty zwrotu są zróżnicowane i zależą od indywidualnych wniosków. Średnia kwota zwrotu waha się między 20 a 1000 zł. Zdarza się jednak, że wnioski dotyczą znacznie większych kwot.
– W województwie świętokrzyskim w dotychczas złożonych wnioskach o zwrot VAT za materiały budowlane najwyższa kwota zwrotu wynosiła 18 834 zł, natomiast najniższa 30 zł – wynika z danych zebranych przez Marię Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach.

Nieprawidłowe dane...
Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku w rozmowie z nami stwierdziła, że pracownicy urzędów skarbowych w dalszym ciągu stwierdzają we wnioskach bardzo dużą liczbę błędów.
Magdalena Kobos dodała z kolei, że z informacji uzyskanych w urzędach skarbowych w Nowym Targu i w Nowym Sączu wynika, że praktycznie wszystkie wymagają przeprowadzenia czynności wyjaśniających. Okazuje się, że największym problemem jest tytuł prawny do nieruchomości. Podatnicy w jego miejsce przedstawiają nakaz płatniczy podatku od nieruchomości. Coraz lepiej radzą sobie jednak z odnajdowaniem zakupionych materiałów na liście ogłoszonej przez Ministra Transportu i Budownictwa. Niestety, zapominają wtedy na przykład o wyborze formy zwrotu podatku.
Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi podkreśliła, że najwięcej problemów przysparza urzędnikom ustalenie, co podatnik faktycznie nabył. Wielu dostawców i sprzedawców posługuje się symbolem towaru nie wskazując na fakturze jego nazwy ani symbolu PKWiU. Urzędy są zmuszone prowadzić w związku z tym postępowanie wyjaśniające z udziałem podatnika, które pozwoli zakwalifikować dany wydatek do zwrotu VAT czy też go odrzucić.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK