REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie 30-procentowej sankcji VAT

REKLAMA

Zniesienie obowiązku składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł, likwidację 30-proc. sankcji VAT oraz wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot podatku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług zostały zaakceptowane przez rząd na wtorkowym posiedzeniu. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. możliwość rozliczania VAT w formie ryczałtu kwotowego przez podatników świadczących niektóre rodzaje usług. Chodzi m.in. o usługi związane z malowaniem wnętrz, naprawą zegarków, obuwia, a także o usługi szklarskie. Nowe zasady rozliczeń będą dotyczyć podatników, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 35 000 euro i którzy nie zatrudniają więcej niż 2 osoby oraz nie wykonują innych czynności nieobjętych ryczałtem.

Wszyscy natomiast podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Zostanie jednak zachowana możliwość rozliczania się za okresy miesięczne. Duzi podatnicy, osiągający obroty powyżej 800 000 euro i korzystający z rozliczeń kwartalnych, będą wpłacać zaliczki na podatek.

W projekcie ustawy zniesiono przepisy dotyczące składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł przez podatników prowadzących działalność krócej niż rok, którzy zajmują się handlem wewnątrzwspólnotowym i występują o zwrot podatku z urzędu. Obowiązek składania kaucji od początku wzbudzał kontrowersje.
W zaakceptowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy przewidziano likwidację 30-proc. sankcji VAT. Przypomnijmy, że obecnie w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia. Sankcja ta stosowana jest również w przypadku stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej.

Projekt zmian przewiduje ponadto wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot VAT. Propozycja ta wzbudza kontrowersje. Wyrażane są opinie, że w przypadku uchwalenia tych zmian część podatników może czekać na zwrot VAT dłużej niż obecnie.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zwrot 90 proc. kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych, nie więcej jednak niż 700 zł.

Oprócz tego założono zmianę zasad opodatkowania wieczystego użytkowania gruntów oraz zbycia tych praw. Czynności te będą traktowane jak dostawa towarów, a nie jak świadczenie usług.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje w sumie dokonanie aż kilkudziesięciu zmian w przepisach o VAT. Nie zostanie jednak wprowadzona – mimo wcześniejszych zapowiedzi – możliwość odliczania całego VAT od samochodów osobowych kupowanych dla firm. Ministerstwo Finansów uznało, że tego rodzaju zmiana byłaby zbyt kosztowna dla budżetu. Oznacza to, że w dalszym ciągu w przypadku zakupu auta na firmę będzie można odliczyć 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł.

GP RADZI
Podatnicy, którzy odkładali kupno samochodów osobowych dla firm, licząc na uchwalenie korzystniejszych przepisów o VAT, nie powinni już dłużej czekać. Przyjęty przez rząd projekt nie przewiduje zmian w zasadach odliczania VAT od zakupionych aut.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA