REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie 30-procentowej sankcji VAT

REKLAMA

Zniesienie obowiązku składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł, likwidację 30-proc. sankcji VAT oraz wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot podatku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w przepisach o podatku od towarów i usług zostały zaakceptowane przez rząd na wtorkowym posiedzeniu. Projekt nowelizacji przewiduje m.in. możliwość rozliczania VAT w formie ryczałtu kwotowego przez podatników świadczących niektóre rodzaje usług. Chodzi m.in. o usługi związane z malowaniem wnętrz, naprawą zegarków, obuwia, a także o usługi szklarskie. Nowe zasady rozliczeń będą dotyczyć podatników, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 35 000 euro i którzy nie zatrudniają więcej niż 2 osoby oraz nie wykonują innych czynności nieobjętych ryczałtem.

Wszyscy natomiast podatnicy będą mogli rozliczać się kwartalnie. Zostanie jednak zachowana możliwość rozliczania się za okresy miesięczne. Duzi podatnicy, osiągający obroty powyżej 800 000 euro i korzystający z rozliczeń kwartalnych, będą wpłacać zaliczki na podatek.

W projekcie ustawy zniesiono przepisy dotyczące składania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 000 zł przez podatników prowadzących działalność krócej niż rok, którzy zajmują się handlem wewnątrzwspólnotowym i występują o zwrot podatku z urzędu. Obowiązek składania kaucji od początku wzbudzał kontrowersje.
W zaakceptowanym przez rząd projekcie nowelizacji ustawy przewidziano likwidację 30-proc. sankcji VAT. Przypomnijmy, że obecnie w razie stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji wykazał kwotę zobowiązania podatkowego niższą od kwoty należnej, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określa wysokość tego zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia. Sankcja ta stosowana jest również w przypadku stwierdzenia, że podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego wyższą od kwoty należnej.

Projekt zmian przewiduje ponadto wprowadzenie 70-dniowego okresu na zwrot VAT. Propozycja ta wzbudza kontrowersje. Wyrażane są opinie, że w przypadku uchwalenia tych zmian część podatników może czekać na zwrot VAT dłużej niż obecnie.

Przyjęty przez rząd projekt przewiduje zwrot 90 proc. kwoty wydatkowanej na zakup kas fiskalnych, nie więcej jednak niż 700 zł.

Oprócz tego założono zmianę zasad opodatkowania wieczystego użytkowania gruntów oraz zbycia tych praw. Czynności te będą traktowane jak dostawa towarów, a nie jak świadczenie usług.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje w sumie dokonanie aż kilkudziesięciu zmian w przepisach o VAT. Nie zostanie jednak wprowadzona – mimo wcześniejszych zapowiedzi – możliwość odliczania całego VAT od samochodów osobowych kupowanych dla firm. Ministerstwo Finansów uznało, że tego rodzaju zmiana byłaby zbyt kosztowna dla budżetu. Oznacza to, że w dalszym ciągu w przypadku zakupu auta na firmę będzie można odliczyć 60 proc. VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł.

GP RADZI
Podatnicy, którzy odkładali kupno samochodów osobowych dla firm, licząc na uchwalenie korzystniejszych przepisów o VAT, nie powinni już dłużej czekać. Przyjęty przez rząd projekt nie przewiduje zmian w zasadach odliczania VAT od zakupionych aut.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

  Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  REKLAMA