REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konto dla dużych firm

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Oferta banków jest coraz bogatsza. Jednak wiele osób nadal narzeka na wysokość opłat za usługi bankowe. Dotyczy to zwłaszcza osób fizycznych, które prowadzą działalność w małym zakresie. Dla nich opłaty za tzw. konta firmowe są za wysokie, tak jak dla podatniczki, która jako emerytowana nauczycielka udziela korepetycji.
Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy osoby fizyczne, które prowadzą działalność w małym zakresie, muszą posiadać konto firmowe i czy jest to niezbędne do regulowania składek na ubezpieczenie społeczne oraz należności podatkowych.

Płacić można z ROR-u

Zgodnie z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy. Dzieje się tak wtedy, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro. Kwotę tę przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
W kontekście tego przepisu, zdaniem Pawła Kochanowskiego, doradcy podatkowego z kancelarii Stolarek&Grabalski, należy stwierdzić, że dokonywanie zapłaty należności podatkowych może nastąpić z innego rachunku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Podkreśla on, że przywołany przepis odnosi się jedynie do sytuacji, gdy płatność dokonywana jest w ramach transakcji, której stroną jest inny przedsiębiorca i jej wysokość przekracza ustalony limit. Ponieważ zaplata podatku nie jest transakcją w znaczeniu cywilnoprawnym, a uregulowaniem zobowiązania wobec Skarbu Państwa nie ma przeszkód, aby była ona realizowana z innego rachunku osoby fizycznej prowadzącej działalność lub wpłacona gotówkowo w kasie urzędu skarbowego.
Wskazówek dotyczących formy płatności podatkowych dostarcza też Ordynacja podatkowa. Z jej art. 61 par. 1 wynika, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.
Jak podkreśla kolejny ekspert, adwokat Bartosz Przeciechowski z kancelarii T. Przeciechowski & K. Sokołowski & B. Przeciechowski w świetle przepisów Ordynacji podatkowej, która dotyczy zarówno trybu opłacania podatków, jak i składek ZUS, nie ma żadnych przeszkód, by osoba prowadząca działalność gospodarczą dokonała ich zapłaty przelewem ze swojego rachunku oszczędnościowego rozliczeniowego (tzw. ROR).
– Z przepisów wynika tylko, że obowiązek zachowania formy przelewu ciąży na osobach prowadzących książki przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe – mówi mecenas Przeciechowski. Natomiast osoby rozliczające się w formie karty podatkowej i ryczałtu mogą opłacić podatek zarówno przelewem, jak również gotówką w kasie swojego urzędu skarbowego.

ZUS tylko z konta

Jeżeli chodzi o opłacanie składek na ZUS, przepisy nie są już tak jasne. Można mieć także wątpliwości, czy prawo do płatności gotówkowych dotyczy składek ZUS. Z uwagi jednak na odesłanie do Ordynacji podatkowej, zdaniem Bartosza Przeciechowskiego, należy przyjąć, że takiej możliwości nie ma.
Potwierdza to Paweł Kochanowski. Wskazuje, że jeżeli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, to przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowią o płatnościach bezgotówkowych w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika. Jednocześnie jednak dodaje, że nie precyzują, z jakiego rachunku te płatności mają być realizowane. Wydaje się, że w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i opłacającej składki na ubezpieczenie społeczne za siebie możliwe jest dokonywanie tych płatności z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Potwierdza to praktyka.

Przeszkodą regulaminy

Zdaniem ekspertów jedyny problem, jaki może pojawić się w praktyce, to ewentualne zapisy regulaminów bankowych, wykluczające płatności publicznoprawne z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Bank prowadzący ROR mógłby odmówić dokonania przelewu powołując się na treść swojego regulaminu oraz przepisy prawa bankowego. Dla potrzeb rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą, powinno się prowadzić rachunek bieżący a nie ROR, który ma inny status i cel. W ocenie mecenasa Przeciechowskiego takiego kłopotu nie będzie przy wykorzystaniu produktów bankowych, takich jak np. rachunek GIRO składka, którego założeniem (powtórzonym wprost w regulaminie) jest właśnie dokonywanie płatności podatków i składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA