Oferta banków jest coraz bogatsza. Jednak wiele osób nadal narzeka na wysokość opłat za usługi bankowe. Dotyczy to zwłaszcza osób fizycznych, które prowadzą działalność w małym zakresie. Dla nich opłaty za tzw. konta firmowe są za wysokie, tak jak dla podatniczki, która jako emerytowana nauczycielka udziela korepetycji.
Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy osoby fizyczne, które prowadzą działalność w małym zakresie, muszą posiadać konto firmowe i czy jest to niezbędne do regulowania składek na
ubezpieczenie społeczne oraz należności podatkowych.
Płacić można z ROR-u
Zgodnie z art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy. Dzieje się tak wtedy, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro. Kwotę tę przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
W kontekście tego przepisu, zdaniem Pawła Kochanowskiego, doradcy podatkowego z kancelarii Stolarek&Grabalski, należy stwierdzić, że dokonywanie zapłaty należności podatkowych może nastąpić z innego rachunku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną. Podkreśla on, że przywołany przepis odnosi się jedynie do sytuacji, gdy płatność dokonywana jest w ramach transakcji, której stroną jest inny przedsiębiorca i jej wysokość przekracza ustalony limit. Ponieważ zaplata podatku nie jest transakcją w znaczeniu cywilnoprawnym, a uregulowaniem zobowiązania wobec Skarbu Państwa nie ma przeszkód, aby była ona realizowana z innego rachunku osoby fizycznej prowadzącej działalność lub wpłacona gotówkowo w kasie urzędu skarbowego.
Wskazówek dotyczących formy płatności podatkowych dostarcza też Ordynacja podatkowa. Z jej art. 61 par. 1 wynika, że zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia
księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.
Jak podkreśla kolejny ekspert, adwokat Bartosz Przeciechowski z kancelarii T. Przeciechowski & K. Sokołowski & B. Przeciechowski w świetle przepisów Ordynacji podatkowej, która dotyczy zarówno trybu opłacania podatków, jak i składek
ZUS, nie ma żadnych przeszkód, by osoba prowadząca działalność gospodarczą dokonała ich zapłaty przelewem ze swojego rachunku oszczędnościowego rozliczeniowego (tzw. ROR).
– Z przepisów wynika tylko, że obowiązek zachowania formy przelewu ciąży na osobach prowadzących książki przychodów i rozchodów oraz księgi rachunkowe – mówi mecenas Przeciechowski. Natomiast osoby rozliczające się w formie karty podatkowej i ryczałtu mogą opłacić podatek zarówno przelewem, jak również gotówką w kasie swojego urzędu skarbowego.
ZUS tylko z konta
Jeżeli chodzi o opłacanie składek na ZUS, przepisy nie są już tak jasne. Można mieć także wątpliwości, czy prawo do płatności gotówkowych dotyczy składek ZUS. Z uwagi jednak na odesłanie do Ordynacji podatkowej, zdaniem Bartosza Przeciechowskiego, należy przyjąć, że takiej możliwości nie ma.
Potwierdza to Paweł Kochanowski. Wskazuje, że jeżeli chodzi o składki na ubezpieczenie społeczne, to przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowią o płatnościach bezgotówkowych w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika. Jednocześnie jednak dodaje, że nie precyzują, z jakiego rachunku te płatności mają być realizowane. Wydaje się, że w przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i opłacającej składki na ubezpieczenie społeczne za siebie możliwe jest dokonywanie tych płatności z rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Potwierdza to praktyka.
Przeszkodą regulaminy
Zdaniem ekspertów jedyny problem, jaki może pojawić się w praktyce, to ewentualne zapisy regulaminów bankowych, wykluczające płatności publicznoprawne z rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Bank prowadzący ROR mógłby odmówić dokonania przelewu powołując się na treść swojego regulaminu oraz przepisy prawa bankowego. Dla potrzeb rozliczeń związanych z działalnością gospodarczą, powinno się prowadzić rachunek bieżący a nie ROR, który ma inny status i cel. W ocenie mecenasa Przeciechowskiego takiego kłopotu nie będzie przy wykorzystaniu produktów bankowych, takich jak np. rachunek GIRO składka, którego założeniem (powtórzonym wprost w regulaminie) jest właśnie dokonywanie płatności podatków i składek ZUS przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Aleksandra Tarka