REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczni turyści kupią taniej

REKLAMA

Turyści mieszkający poza Unią Europejską mogą korzystać ze zwrotu VAT od towarów kupionych w Polsce i wywożonych za granicę. Wartość jednorazowych zakupów w jednym sklepie musi wynieść co najmniej 200 złotych.

Od niedawna turyści spoza UE znowu mogą otrzymywać na granicy zwrot VAT od zakupionych w Polsce towarów. Jako jedyna w kraju refundacją podatku zajmuje się firma Global Refund Polska. Kłopoty związane z odebraniem jej licencji przez Ministerstwo Finansów spowodowały, że przez ponad rok podróżni mogli odzyskać VAT jedynie bezpośrednio u sprzedawcy.
Nie każdy sklep uczestniczy w systemie tax-free shopping (zakupów bez podatku) za pośrednictwem Global Refund. Jak dotąd firma ma podpisane umowy z dużymi sieciami: Media Markt, Saturn, Peak&Cloppenburg, Galeria Centrum, Leroy Merlin, Castorama, Praktiker, Mango, Swarovski.

Potrzebny formularz...

Zasady zwrotu VAT reguluje rozdział szósty ustawy o podatku od towarów i usług. Turysta dokonujący zakupów w sklepie objętym zawrotem VAT dla podróżnych dostaje od sprzedawcy wypełniony formularz uprawniający do refundacji podatku wraz z paragonem fiskalnym. Dokument taki powinien być wystawiony i wypełniony w dniu zakupów.
Wzór formularza określa rozporządzenie ministra finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Formularz używany przez Global Refound różni się nieco od wzoru określonego w rozporządzeniu – na przykład zamiast znaczka tax-free posiada logo firmy.
Z refundacji mogą korzystać tylko osoby niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.
Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

...wywóz towaru

Wartość zakupów uprawniających do zwrotu VAT powinna wynieść co najmniej 200 złotych. Zwrotem VAT nie jest objęta sprzedaż paliw silnikowych. Zakupy muszą być dokonane jednego dnia i w jednym sklepie. Towar musi zostać wywieziony w stanie nienaruszonym poza terytorium UE nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Eksport towaru potwierdza pieczątka granicznego urzędu celnego. Jej brak uniemożliwia zwrot podatku. Z podbitym przez celnika dokumentem tax-free turysta powinien udać się do punktu refundacji Global Refund, gdzie otrzyma VAT zawarty w cenie wywożonych towarów pomniejszony o prowizję pośrednika. Punkty takie działają niemal na każdym większym przejściu granicznym, w portach i na lotniskach oraz w dużych miastach. Ponieważ dokument tax-free jest ważny przez 4 miesiące następujące po miesiącu, w którym dokonano zakupów, turysta może wystąpić o zwrot podczas ponownego pobytu w Polsce lub w jednym z ponad 200 biur Global Refund w krajach, które refundują czeki z całego świata. Jedynym sposobem odzyskania pieniędzy w Polsce jest gotówka.

...i pieczątka urzędnika

Pośrednik kredytuje zwrot VAT zagranicznym turystom. Dopiero na podstawie podstemplowanego dokumentu tax-free Global Refund występuje do sprzedawcy o zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego, wystawiając notę obciążeniową. Otrzymanie przez sprzedawcę noty oraz oryginałów dokumentów tax-free ostemplowanych przez urząd celny pozwala mu zastosować 0-proc. stawkę VAT.
Zwrot VAT jest możliwy także bezpośrednio u sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku refundacji podatku przez pośrednika turysta musi posiadać na dokumencie tax-free pieczątkę świadczącą, że wywiózł towar poza UE.

OBOWIĄZKI SPRZEDAWCY
W systemie zwrotu VAT turystom sprzedawca jest obowiązany:
• poinformować o tym na piśmie naczelnika urzędu skarbowego;
• zapewnić podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim;
• oznaczyć punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku;
• poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny może odebrać podatek,
• poinformować urząd skarbowy o tym, z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku oraz przedłożyć kopie tych umów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA