REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zagraniczni turyści kupią taniej

REKLAMA

Turyści mieszkający poza Unią Europejską mogą korzystać ze zwrotu VAT od towarów kupionych w Polsce i wywożonych za granicę. Wartość jednorazowych zakupów w jednym sklepie musi wynieść co najmniej 200 złotych.

Od niedawna turyści spoza UE znowu mogą otrzymywać na granicy zwrot VAT od zakupionych w Polsce towarów. Jako jedyna w kraju refundacją podatku zajmuje się firma Global Refund Polska. Kłopoty związane z odebraniem jej licencji przez Ministerstwo Finansów spowodowały, że przez ponad rok podróżni mogli odzyskać VAT jedynie bezpośrednio u sprzedawcy.
Nie każdy sklep uczestniczy w systemie tax-free shopping (zakupów bez podatku) za pośrednictwem Global Refund. Jak dotąd firma ma podpisane umowy z dużymi sieciami: Media Markt, Saturn, Peak&Cloppenburg, Galeria Centrum, Leroy Merlin, Castorama, Praktiker, Mango, Swarovski.

Potrzebny formularz...

Zasady zwrotu VAT reguluje rozdział szósty ustawy o podatku od towarów i usług. Turysta dokonujący zakupów w sklepie objętym zawrotem VAT dla podróżnych dostaje od sprzedawcy wypełniony formularz uprawniający do refundacji podatku wraz z paragonem fiskalnym. Dokument taki powinien być wystawiony i wypełniony w dniu zakupów.
Wzór formularza określa rozporządzenie ministra finansów z 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Formularz używany przez Global Refound różni się nieco od wzoru określonego w rozporządzeniu – na przykład zamiast znaczka tax-free posiada logo firmy.
Z refundacji mogą korzystać tylko osoby niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej.
Miejsce zamieszkania ustala się na podstawie paszportu lub innego dokumentu tożsamości.

...wywóz towaru

Wartość zakupów uprawniających do zwrotu VAT powinna wynieść co najmniej 200 złotych. Zwrotem VAT nie jest objęta sprzedaż paliw silnikowych. Zakupy muszą być dokonane jednego dnia i w jednym sklepie. Towar musi zostać wywieziony w stanie nienaruszonym poza terytorium UE nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Eksport towaru potwierdza pieczątka granicznego urzędu celnego. Jej brak uniemożliwia zwrot podatku. Z podbitym przez celnika dokumentem tax-free turysta powinien udać się do punktu refundacji Global Refund, gdzie otrzyma VAT zawarty w cenie wywożonych towarów pomniejszony o prowizję pośrednika. Punkty takie działają niemal na każdym większym przejściu granicznym, w portach i na lotniskach oraz w dużych miastach. Ponieważ dokument tax-free jest ważny przez 4 miesiące następujące po miesiącu, w którym dokonano zakupów, turysta może wystąpić o zwrot podczas ponownego pobytu w Polsce lub w jednym z ponad 200 biur Global Refund w krajach, które refundują czeki z całego świata. Jedynym sposobem odzyskania pieniędzy w Polsce jest gotówka.

...i pieczątka urzędnika

Pośrednik kredytuje zwrot VAT zagranicznym turystom. Dopiero na podstawie podstemplowanego dokumentu tax-free Global Refund występuje do sprzedawcy o zwrot podatku zapłaconego przez podróżnego, wystawiając notę obciążeniową. Otrzymanie przez sprzedawcę noty oraz oryginałów dokumentów tax-free ostemplowanych przez urząd celny pozwala mu zastosować 0-proc. stawkę VAT.
Zwrot VAT jest możliwy także bezpośrednio u sprzedawcy. Podobnie jak w przypadku refundacji podatku przez pośrednika turysta musi posiadać na dokumencie tax-free pieczątkę świadczącą, że wywiózł towar poza UE.

OBOWIĄZKI SPRZEDAWCY
W systemie zwrotu VAT turystom sprzedawca jest obowiązany:
• poinformować o tym na piśmie naczelnika urzędu skarbowego;
• zapewnić podróżnym pisemną informację o zasadach zwrotu podatku w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim;
• oznaczyć punkty sprzedaży znakiem informującym podróżnych o możliwości zakupu w tych punktach towarów, od których przysługuje zwrot podatku;
• poinformować naczelnika urzędu skarbowego o miejscu, gdzie podróżny może odebrać podatek,
• poinformować urząd skarbowy o tym, z kim ma zawarte umowy o zwrot podatku oraz przedłożyć kopie tych umów.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA