O wysokości stawki decyduje rodzaj budynku
REKLAMA
Podatnik nie chciał zgodzić się z takimi ustaleniami. Jego zdaniem budynek powinien być opodatkowany według stawek dla budynków mieszkalnych. Organy podatkowe, a potem sąd I instancji uznały, że podatnik nie ma racji. Wyjaśniły, że o tym, czy budynek jest mieszkalny, decyduje definicja słownikowa i potoczne rozumienie tego pojęcia. Na gruncie prawa podatkowego pojęcie to ma znaczenie autonomiczne niezależne od definicji prawa budowlanego. Sprawa trafiła na wokandę NSA. Podatnik nie zgadzał się z tym, że budynkiem mieszkalnym jest tylko ten, który jest zamieszkany przez podatnika i jego rodzinę.
NSA oddalił skargę kasacyjną. Podkreślił, że budynek mieszkalny to taki, który służy zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Pojęcie budynku mieszkalnego dla celów podatkowych ma charakter autonomiczny i należy je interpretować w znaczeniu potocznym.
Sąd podkreślił, że organy podatkowe nie były w tym przypadku związane zapisami z ewidencji gruntów. Nie istniał też obowiązek zawieszenia postępowania na etapie postępowania sądowego w związku z toczącą się sprawą o zmianę wpisu w ewidencji gruntów. Wyrok jest prawomocny.
0,56 zł za mkw. wynosi maksymalna stawka podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych
ALEKSANDRA TARKA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA