Kiedy komornik musi wystawić fakturę
Komornik nie jest podatnikiem VAT tylko wtedy, gdy wykonuje swoje czynności jako funkcjonariusz publiczny. Jeżeli wykonuje czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej, powinien wystawić fakturę VAT.
Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT do podatników VAT nie zalicza się organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji w art. 1 mówi, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym. Ale nie wszystkie czynności komornik wykonuje jako funkcjonariusz publiczny.
Według art. 18 ustawy o VAT komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów. W takim wypadku komornik przy sprzedaży towarów powinien wystawić w imieniu dłużnika i na jego rachunek fakturę VAT. Kopię tej faktury powinien otrzymać dłużnik.
Organy skarbowe stoją na stanowisku, że opodatkowaniu VAT podlega na przykład zlecenie przez wierzyciela komornikowi poszukiwania za wynagrodzeniem majątku dłużnika. Czynność ta nie należy bowiem do zadań komornika pełniącego funkcję organu egzekucyjnego jako organy władzy publicznej. Gdyby czynność taka należała do ustawowych zadań komornika, znalazłaby się w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji.
Zlecenie przez wierzyciela komornikowi czynności poszukiwania, za odpłatnością, majątku dłużnika rodzi pomiędzy komornikiem a wierzycielem stosunek cywilnoprawny. W związku z tym, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług, zlecenie przez wierzyciela czynności poszukiwania za wynagrodzeniem majątku dłużnika podlega opodatkowaniu VAT.
MARCIN MUSIAŁ
marcin.musial@infor.pl
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: