| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak są wybierani członkowie kolegiów

Jak są wybierani członkowie kolegiów

Aby zostać członkiem kolegiów regionalnych izb obrachunkowych, trzeba przejść skomplikowany system rekrutacji. Zasady wyboru członków kolegiów RIO określa rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji (Dz.U. z 8 czerwca 2004 r.).


Zgodnie z nim konkurs przeprowadza się albo w przypadku wakatu na stanowisku członka kolegium, albo po upływie 6-letniej kadencji pozaetatowego członka kolegium lub wakatu po nim.

RIO ogłasza konkurs w ciągu 30 dni od powstania wakatu lub utworzenia nowego stanowiska. Kandydaci mogą przesyłać swoje oferty do izb w ciągu 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia. Po upływie terminu do składania ofert swoją pracę rozpoczyna komisja przeprowadzająca postępowanie konkursowe. Podejmuje ona decyzje o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia kandydata do udziału w konkursie, przygotowuje test kwalifikacyjny i przeprowadza konkurs.

Konkurs składa się z dwóch części. Najpierw komisja sprawdza, czy kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o konkursie oraz przeprowadza z nim rozmowę. Komisja przyznaje punkty, w części pierwszej można ich uzyskać maksymalnie 15, w drugiej 50. Jeśli osoba spełnia warunki z pierwszej części, przystępuje do testu kwalifikacyjnego (50 pytań z prawa konstytucyjnego, administracyjnego, finansów publicznych, prawa podatkowego oraz zamówień publicznych) ze znajomości przepisów dotyczących działania regionalnych izb obrachunkowych. Po ogłoszeniu wyników spośród kandydatów, którzy uzyskali z obu części co najmniej 40 punktów, komisja wybiera tych, którzy zostaną przedstawieni kolegium izby. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobył 40 punktów, prezes izby ogłasza nowy konkurs. Po wyborze członka przez komisję prezes izby kieruje wniosek do premiera o powołanie członka kolegium.

Łukasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK