Jak są wybierani członkowie kolegiów
REKLAMA
Zgodnie z nim konkurs przeprowadza się albo w przypadku wakatu na stanowisku członka kolegium, albo po upływie 6-letniej kadencji pozaetatowego członka kolegium lub wakatu po nim.
RIO ogłasza konkurs w ciągu 30 dni od powstania wakatu lub utworzenia nowego stanowiska. Kandydaci mogą przesyłać swoje oferty do izb w ciągu 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia. Po upływie terminu do składania ofert swoją pracę rozpoczyna komisja przeprowadzająca postępowanie konkursowe. Podejmuje ona decyzje o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia kandydata do udziału w konkursie, przygotowuje test kwalifikacyjny i przeprowadza konkurs.
Konkurs składa się z dwóch części. Najpierw komisja sprawdza, czy kandydat spełnia wymagania określone w ogłoszeniu o konkursie oraz przeprowadza z nim rozmowę. Komisja przyznaje punkty, w części pierwszej można ich uzyskać maksymalnie 15, w drugiej 50. Jeśli osoba spełnia warunki z pierwszej części, przystępuje do testu kwalifikacyjnego (50 pytań z prawa konstytucyjnego, administracyjnego, finansów publicznych, prawa podatkowego oraz zamówień publicznych) ze znajomości przepisów dotyczących działania regionalnych izb obrachunkowych. Po ogłoszeniu wyników spośród kandydatów, którzy uzyskali z obu części co najmniej 40 punktów, komisja wybiera tych, którzy zostaną przedstawieni kolegium izby. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobył 40 punktów, prezes izby ogłasza nowy konkurs. Po wyborze członka przez komisję prezes izby kieruje wniosek do premiera o powołanie członka kolegium.
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat