REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za spóźnione zeznania są kary

REKLAMA

Do urzędów skarbowych nadal trafiają zeznania za 2005 rok. Spóźnili się głównie ci podatnicy, którzy mają niskie dochody i sądzili, że skoro nie muszą płacić podatku, nie składają też PIT.
 

Akcja rozliczeń PIT została właśnie podsumowana. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy podatnicy wywiązują się ze swoich obowiązków terminowo.

Z danych zebranych dla GP przez izby skarbowe wynika, że w tym roku ze złożeniem swojego zeznania spóźnili się przede wszystkim ci podatnicy, którzy wykazali dochód nie- przekraczający 2970 zł, czyli kwoty wolnej od podatku, i sądzili, że nie są zobowiązani do złożenia zeznania podatkowego. Tymczasem nie ma zwolnienia z obowiązku złożenia zeznania osób, u których w wyniku obliczenia podatek należny za dany rok podatkowy w ogóle nie wystąpił (podatek należny = 0 zł). Jak wyjaśniła nam Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku, niezłożenie zeznania PIT przez podatnika zagrożone jest karą grzywny za wykroczenie skarbowe w wysokości od 89,91 zł do 17 982,00 zł.

W województwie łódzkim do 18 lipca 2006 r. złożono 6053 zeznania po terminie.

– W Urzędzie Skarbowym Warszawa Ursynów po terminie złożono ok. 0,41 proc. ogółu złożonych zeznań, w Urzędzie Skarbowym Warszawa Mokotów było to ok. 1,16 proc. ogółu złożonych zeznań – twierdzi Andrzej Kulmatycki z Izby Skarbowej w Warszawie.

LICZBA ZŁOŻONYCH ZEZNAŃ
W urzędach skarbowych rozliczyło się za 2005 rok ogółem 19 453 175 podatników składając zeznanie na formularzu:
PIT-36 – 2 253 002 (11,58 proc.)
PIT-36L – 260 999 (1,34 proc.)
PIT-37 – 16 689 112 (85,79 proc.)
PIT-38 – 250 062 (1,29 proc.)
Większą liczbę zeznań złożonych po terminie zaobserwowano w województwie małopolskim. Tam było ich 11 841. Część z nich to zeznania zerowe.
Sankcje grożące podatnikom składającym zeznania po terminie zależą jednak od tego, kto składa zeznanie i jakie miał obowiązki.

– Artykuł 56 par. 4 kodeksu karnego skarbowego stanowi, że podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania, nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe – wyjaśniła Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie. W przypadku jednak zeznań zerowych, urzędy skarbowe każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Zupełnie inne znaczenie ma niezłożenie w terminie zeznania PIT-28 przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, a inne – przez osobę fizyczną, rozliczającą się na druku PIT-37. Ten pierwszy jest zobligowany do złożenia zeznania o wysokości uzyskanego przychodu. W drugim przypadku zeznania zerowe składają często osoby, które ubiegają się o zasiłek rodzinny. O konieczności złożenia zeznania dowiadują się w momencie ubiegania o zaświadczenie (najczęściej w lipcu).

– Te osoby najczęściej nie są karane z uwagi na znikomy stopień szkodliwości społecznej czynu, jednak powinny pamiętać o złożeniu zeznania dużo wcześniej i dopełnić tego obowiązku w ustawowym terminie – argumentowała nasza rozmówczyni.

Podatnicy do dziś składają zeznania zerowe. Ostateczna liczba takich deklaracji nie jest więc jeszcze znana.

– Wielu podatników do tej pory je składa, gdyż dla urzędów skarbowych stanowią one podstawę do wydania zaświadczenia o dochodach, o które wnioskują podatnicy ubiegający się np. o świadczenia z MOPS-ów – wyjaśniono nam w Izbie Skarbowej w Łodzi.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA