REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnicy popełniają dużo błędów

REKLAMA

30 czerwca upłynął pierwszy termin na złożenie wniosków o zwrot VAT za materiały budowlane. Do urzędów trafiło od kilku do kilkudziesięciu tysięcy wniosków. Zdarza się jednak, że nawet 95 proc. złożonych dokumentów zawiera błędy.

W dniu 30 czerwca 2006 r. minął termin składania wniosków o zwrot części VAT z tytułu zakupu materiałów budowlanych, na które po 30 kwietnia 2004 r. wzrosła stawka VAT z 7 do 22 proc. Termin ten dotyczył tylko osób, które zakończyły inwestycje przed dniem wejścia w życie ustawy uprawniającej do zwrotu, tj. przed 1 stycznia 2006 r.

Z danych zebranych dla GP przez izby skarbowe wynika, że otrzymanie zwrotu podatku za materiały budowlane cieszy się dużym powodzeniem wśród podatników. Przykładowo w województwie śląskim do 30 czerwca złożono 68 140 wniosków, w lubelskim wpłynęło 25 757 wniosków, w zachodniopomorskim – 22 197, w mazowieckim – 51 071, a w małopolskim – 53 428. Średnia kwota zwrotu waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. 

– W dotychczas złożonych wnioskach o zwrot VAT za materiały budowlane najwyższa kwota zwrotu wynosiła 18 834 zł, najniższa 30 zł. Najczęściej występujące we wnioskach kwoty do zwrotu mieszczą się w granicach od 1000 zł do 3000 zł – wyjaśniała Maria Bojczuk z Izby Skarbowej w Kielcach. Podobnie jest w innych województwach.

Niestety w parze z dużym zainteresowaniem uzyskaniem zwrotu pieniędzy idzie także duża liczba błędów popełnianych we wnioskach.

– We wnioskach występują uchybienia, które wymagają wzywania wnioskodawców i uzupełniania danych – tłumaczyła Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku.

W Świętokrzyskiem praktycznie wszystkie wnioski wymagały przeprowadzenia procedury wyjaśniającej. Podobnie było w woj. podkarpackim. W Izbie Skarbowej w Łodzi najwięcej problemów przysparzało ustalenie, co podatnik faktycznie nabył. Wielu sprzedawców posługuje się symbolem towaru, nie wskazując na fakturze jego nazwy ani symbolu PKWiU. Urzędy są zmuszone prowadzić w związku z tym postępowanie wyjaśniające.

W dalszym ciągu wnioski zawierają błędy, i to te same co poprzednio, chociaż zauważa się trend malejący. Zdaniem Krystyny Arciszewskiej z Izby Skarbowej w Olsztynie jest to związane z szeroko prowadzoną akcją informacyjną kierowaną do podatników.

– Informacje są dostępne na tablicach ogłoszeń, w salach obsługi podatnika, na stronach internetowych, w mediach. Udzielaniem informacji i przyjmowaniem wniosków zajmują się odpowiednio przeszkoleni pracownicy – dodała.

Krystyna Arciszewska zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt – procedury związane ze zwrotem VAT są bardzo czasochłonne. Oznacza to duże obciążenie dla pracowników.

– Wykonywane do tej pory zadania zostały nałożone na mniejszą liczbę osób, przy niezmienionym funduszu płac. Wzrost tylko o 1,5 proc. przewidziany jest dla sfery budżetowej zgodnie z ustawą budżetową – argumentowała Krystyna Arciszewska.

NAJCZĘSTSZE BŁĘDY WE WNIOSKACH
• brak określenia typu składania wniosku (tj. po zakończeniu inwestycji czy nie),
• brak danych małżonka przy wnioskach i osób pozostających w związku małżeńskim,
• wykazywanie wydatków, na które nie przysługuje zwrot,
• brak wypełnienia wszystkich wymaganych pozycji lub ich nieprawidłowe wypełnienie,
• niekompletne dokumenty, np. brak tytułów prawnych do lokali, błędy rachunkowe.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA