Trudno uchylać się od VAT
REKLAMA
W przypadku gdyby państwa członkowskie skorzystały z opcji zaproponowanych w zmienionych przepisach Szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG, to są zobowiązane zawiadomić o tym unijny komitet doradczy ds. VAT. Jedna ze zmian nadaje prawo do opodatkowania VAT złota inwestycyjnego zwolnionego z podatku (np. sztabek, monet), gdy w momencie dostawy traci ono taki status (np. gdy ze sztaby złota wykonuje się wyroby jubilerskie).
Inną możliwością jest wprowadzenie w przepisach krajowych szacowania wartości dostaw, które zostały zaniżone względem ich wartości wolnorynkowej. Jednak zakres środka odnoszącego się do ponownego oszacowania jest ograniczony. Możliwość ta stosowana jest wyłącznie w odniesieniu do transakcji dostaw towarów i usług, wiążących się z powiązaniami: rodzinnymi lub osobistymi, organizacyjnymi, własnościowymi, w zakresie członkostwa, finansowymi lub prawnymi. Wprowadzono nowy przepis, który uściśla stosowanie korekty odliczeń VAT dla dóbr inwestycyjnych (środków trwałych). Państwa członkowskie mogą stosować tę korektę również do usług o charakterze podobnym dobrom inwestycyjnym.
Kolejną opcją, którą mogą wprowadzić państwa członkowskie, jest obowiązek zapłaty VAT przez nabywcę towarów, gdy:
- sprzedaż mienia nieruchomego następuje w stanie sądowego postępowania likwidacyjnego,
- sprzedaż towarów służy jako zabezpieczenie,
- towary są dostarczane w wyniku cesji zastrzeżonej własności na nabywcę wierzytelności.
W przypadkach tych, ze względu na trudną sytuację finansową, sprzedający nie jest w stanie pokryć swoich zobowiązań podatkowych. W praktyce podatek jest uznawany za wynik sprzedaży i zatrzymywany przez wierzyciela na pokrycie długu podatnika VAT. Podatnik VAT nie ma więc środków na zapłacenie należnego podatku. W celu zapobieżenia takiej sytuacji wprowadzone zmiany przewidują, że państwa członkowskie mogą wprowadzić przepisy nakładające odpowiedzialność za i naliczenie, i zapłacenie VAT na odbiorcę.
Zmiany obowiązują od 13 sierpnia i zostały wprowadzone Dyrektywą Rady 2006/69/WE z dnia 26 lipca 2006 r. (Dz.Urz. UE nr L 221 z 12 sierpnia 2006 r.).
CO REGULUJE DYREKTYWA
Szósta Dyrektywa stanowi podstawę harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych. Określa ona wspólny system podatku od wartości dodanej, czyli VAT.
Bogdan Świąder
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA