REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znika wiele przepisów dotyczących kar za przestępstwa dewizowe

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.

Rządowa nowelizacja prawa dewizowego z 27 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 41, poz. 1178 z późn. zm.) ma dostosować ustawę do przepisów UE. Przewiduje także liczne zmiany w kodeksie karnym skarbowym z 10 września 1999 r. (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm.). Po nowelizacji prawa dewizowego niektóre przepisy k.k.s. stracą rację bytu. W kodeksie zostaną uchylone art. 98-99. Pierwszy z nich przewiduje kary grzywny za rezydentów, którzy wbrew zezwoleniu dewizowemu przyjmują należności w walutach innych niż wymienialne lub waluta polska. Drugi nakłada grzywny za wywóz bez zezwolenia dewiz lub krajowych środków płatniczych. Z kodeksu znikną także art. 105-106b. Przewidują one kary grzywny za dokonanie operacji finansowych między rezydentami a nierezydentami z krajów trzecich bez zezwolenia dewizowego. Przepisy te są powiązane z art. 9 pkt 10-13 prawa dewizowego, który ma zostać uchylony.

Zniknie art. 106g kodeksu, który mówi o karach za nieokazanie celnikom lub strażnikom granicznym zezwoleń na wywóz dewiz lub złotówek. Zmiana ta wiąże się z likwidacją w prawie dewizowym ograniczeń w wywozie tych środków przez rezydentów. Uchylony zostanie także art. 106i k.k.s. Nakłada on kary grzywny na podmioty, które wbrew obowiązkowi wysyłają za granicę wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze bez pośrednictwa państwowej Poczty Polskiej lub podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie z zagranicą działalności gospodarczej w dziedzinie poczty. Zmiana ta wiąże się z wykreśleniem z prawa dewizowego całego rozdziału 6, który określa sposób wysyłania za granicę wartości dewizowych oraz krajowych środków płatniczych, a także zasady kontroli obrotu dewizowego w tym zakresie.

Dostosowaniu do nowego brzmienia przepisów prawa dewizowego ulegną art. 101, 102 i 103 kodeksu karnego skarbowego. Nakładają one kary na podmioty, które bez zezwolenia lub wbrew niemu nabywają lub zbywają papiery wartościowe, nieruchomości czy wierzytelności. Tymczasem zniesieniu mają ulec przewidywane przez prawo dewizowe m.in. ograniczenia w nabywaniu przez rezydentów nieruchomości w krajach trzecich.

Inaczej będzie traktowane nabycie nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą, a inaczej na cele niezwiązane z taką działalnością. Modyfikacji ulegną też art. 106k i 106l kodeksu karnego skarbowego. Dotyczą kar za niedopełnienie obowiązku przekazywania danych do NBP czy przechowywania dokumentów. Zmiany w innych przepisach k.k.s. polegają na wykreśleniu z nich artykułów, które zostaną uchylone.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  REKLAMA