reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Znika wiele przepisów dotyczących kar za przestępstwa dewizowe

Znika wiele przepisów dotyczących kar za przestępstwa dewizowe

Z kodeksu karnego skarbowego zniknie wiele przepisów odnoszących się do prawa dewizowego. Związane to jest z proponowanym przez rząd dostosowaniem tej ustawy do przepisów UE.


Rządowa nowelizacja prawa dewizowego z 27 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 41, poz. 1178 z późn. zm.) ma dostosować ustawę do przepisów UE. Przewiduje także liczne zmiany w kodeksie karnym skarbowym z 10 września 1999 r. (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm.). Po nowelizacji prawa dewizowego niektóre przepisy k.k.s. stracą rację bytu. W kodeksie zostaną uchylone art. 98-99. Pierwszy z nich przewiduje kary grzywny za rezydentów, którzy wbrew zezwoleniu dewizowemu przyjmują należności w walutach innych niż wymienialne lub waluta polska. Drugi nakłada grzywny za wywóz bez zezwolenia dewiz lub krajowych środków płatniczych. Z kodeksu znikną także art. 105-106b. Przewidują one kary grzywny za dokonanie operacji finansowych między rezydentami a nierezydentami z krajów trzecich bez zezwolenia dewizowego. Przepisy te są powiązane z art. 9 pkt 10-13 prawa dewizowego, który ma zostać uchylony.

Zniknie art. 106g kodeksu, który mówi o karach za nieokazanie celnikom lub strażnikom granicznym zezwoleń na wywóz dewiz lub złotówek. Zmiana ta wiąże się z likwidacją w prawie dewizowym ograniczeń w wywozie tych środków przez rezydentów. Uchylony zostanie także art. 106i k.k.s. Nakłada on kary grzywny na podmioty, które wbrew obowiązkowi wysyłają za granicę wartości dewizowe lub krajowe środki płatnicze bez pośrednictwa państwowej Poczty Polskiej lub podmiotu uprawnionego do wykonywania w obrocie z zagranicą działalności gospodarczej w dziedzinie poczty. Zmiana ta wiąże się z wykreśleniem z prawa dewizowego całego rozdziału 6, który określa sposób wysyłania za granicę wartości dewizowych oraz krajowych środków płatniczych, a także zasady kontroli obrotu dewizowego w tym zakresie.

Dostosowaniu do nowego brzmienia przepisów prawa dewizowego ulegną art. 101, 102 i 103 kodeksu karnego skarbowego. Nakładają one kary na podmioty, które bez zezwolenia lub wbrew niemu nabywają lub zbywają papiery wartościowe, nieruchomości czy wierzytelności. Tymczasem zniesieniu mają ulec przewidywane przez prawo dewizowe m.in. ograniczenia w nabywaniu przez rezydentów nieruchomości w krajach trzecich.

Inaczej będzie traktowane nabycie nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą, a inaczej na cele niezwiązane z taką działalnością. Modyfikacji ulegną też art. 106k i 106l kodeksu karnego skarbowego. Dotyczą kar za niedopełnienie obowiązku przekazywania danych do NBP czy przechowywania dokumentów. Zmiany w innych przepisach k.k.s. polegają na wykreśleniu z nich artykułów, które zostaną uchylone.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama