Mniej zezwoleń i kar, więcej swobody w transakcjach dewizowych
REKLAMA
Zmiana prawa
W piątek Sejm zajął się rządowym projektem nowelizacji prawa dewizowego z 27 lipca 2002 r. (Dz.U. nr 41, poz. 1178 z późn. zm.) i związanymi z tym zmianami w kodeksie karnym skarbowym z 10 września 1999 r. (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm). Projekt nowelizacji prawa dewizowego przewiduje m.in. uchylenie niektórych przepisów regulujących zasady udzielania zezwoleń dewizowych, ograniczenia w przepływie kapitału do i z krajów trzecich (spoza Unii Europejskiej) oraz procedury obowiązujące przy przywozie do kraju oraz wywozie i wysyłaniu za granicę wartości dewizowych lub krajowych środków płatniczych. W związku z tym, z kodeksu karnego skarbowego zostaną wykreślone kary za brak zezwoleń, które już nie będą wymagane.
– Zmiany zmierzające do zmniejszenia ograniczeń związanych z zezwoleniami dewizowymi idą w dobrym kierunku. Na poparcie zasługuje też propozycja uchylenia art. 26 i 27 prawa dewizowego, które wprowadzają nadmierny formalizm przy przelewach pieniędzy za granicę. Istnieją wątpliwości, czy przepisy w obecnym brzmieniu są zgodne z prawem unijnym – mówi Alicja Sarna, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dziedzic Dłuska i Partnerzy.
Zniesione zostanie na przykład znajdujące się w art. 9 pkt 2 i 3 prawa dewizowego ograniczenie dotyczące wywozu oraz wysyłania za granicę, przez rezydentów i nierezydentów, złota dewizowego i platyny dewizowej oraz krajowych i zagranicznych środków płatniczych. Ich wywóz po przekroczeniu określonej wartości trzeba będzie jednak zgłosić organom celnym Straży Granicznej. Nierezydenci z krajów trzecich nie będą potrzebować zezwolenia na zbycie w Polsce dłużnych papierów wartościowych o rocznym lub dłuższym terminie wykupu oraz jednostek uczestnictwa w funduszach zbiorowego inwestowania.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA