Zmiany w ustawie o kontroli skarbowej
REKLAMA
Zmiana prawa
Sejm uchwalił rządową nowelizację ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 65). Zmiany mają być korzystne dla przedsiębiorców. Przewidują one dodanie do ustawy art. 14c. Zgodnie z nim kontrolowany będzie mógł, w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli, skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Analogiczny przepis jest w art. 81b Ordynacji podatkowej. Dotyczy on jednak tylko podatników, u których prowadzona była kontrola podatkowa. Firmy, u których inspektorzy kontroli skarbowej wykryli błędy w deklaracji, nie mogą liczyć na pobłażliwość fiskusa.
– To krok w dobrym kierunku, na pewno ucieszy przedsiębiorców. Jednak z punktu widzenia poprawności legislacyjnej ta zmiana mi się nie podoba. Dana dziedzina powinna być uregulowana w jednym akcie. Ordynacja podatkowa zawiera rozdział dotyczący korekt deklaracji. To tam powinien znaleźć się przepis, który dodano do ustawy o kontroli skarbowej – ocenia Jarosław Ostrowski, partner w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy.
Podatnik, który złoży korektę deklaracji, będzie musiał w ciągu trzech dni poinformować o tym właściwy organ kontroli skarbowej. Nowelizacja dostosowuje także ustawę o kontroli skarbowej do ubiegłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre jej przepisy dają wywiadowi skarbowemu zbyt szerokie uprawnienia wobec podatników. Zmiana określa precyzyjniej m.in. warunki prowadzenia obserwacji i dostępu do tajemnicy telekomunikacyjnej. Wywiad skarbowy uzyska prawo do stosowania tzw. przesyłki niejawnie nadzorowanej. Podatnik będzie mógł złożyć zażalenie do prokuratora generalnego na sposób prowadzonych wobec niego czynności operacyjnych. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat