Umowa o pracę pozwala rozliczyć delegację
REKLAMA
Małżeństwo z Poznania we wspólnym rozliczeniu PIT-36 za 2002 rok zaliczyło do kosztów uzyskania przychodów firmy hotelarsko-gastronomicznej należącej do męża wspólny wyjazd małżonków do Meksyku na targi hotelarskie. Dodatkowo w tej samej deklaracji małżeństwo wyliczyło, że należy się im zwrot za koszty zakupu benzyny do samochodu, którym żona załatwia interesy spółki branży kosmetycznej, której jest właścicielką. Do rozliczenia podatnicy załączyli informację, ile litrów paliwa na 100 km zużywa samochód, którego dotyczy rozliczenie, i ile kilometrów przejechano tym pojazdem w celach służbowych.
Urząd skarbowy w Poznaniu uznał, że odliczenie za bilety lotnicze i pobyt na targach należy się tylko mężowi, ponieważ to on jest właścicielem firmy o profilu odpowiadającym tematyce targów. Urząd zakwestionował również wydatki na paliwo do samochodu, ponieważ – jak przedstawił w swoich wyliczeniach – z informacji na temat podróży dołączonych do rozliczenia wynika, że liczba kilometrów przejechanych w celach służbowych podzielona przez ilość paliwa spalanego przez samochód na 100 km daje o wiele mniejszy wynik, a tym sam mniejsze koszty, niż te przedstawione w rozliczeniu podatników.
Małżonkowie odwołali się do Izby Skarbowej w Poznaniu. Twierdzili, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, małżonkom należy się odliczenie wszystkich kosztów podróży na targi do Meksyku. Uzasadniali, że choć nie są wspólnie właścicielami firmy hotelarsko-gastronomicznej, łączy ich wspólnota majątkowa. Izba skarbowa potrzymała argumenty urzędu skarbowego i oddaliła skargę.
Podatnicy zaskarżyli decyzję do WSA w Poznaniu. Sąd jednak uznał, że organy podatkowe dokonały prawidłowej wykładni przepisów i skargę oddalił. Sąd stwierdził, że podstawą dokonania odliczeń jest wykazanie przez podatnika związku przyczynowego między wydatkiem a zyskiem.
Tomasz Lisiecki
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat