REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znamy wyniki programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”

„Przedsiębiorstwo Fair Play”
„Przedsiębiorstwo Fair Play”

REKLAMA

REKLAMA

Wielka Gala Finałowa programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” wpisała się już w kalendarz najważniejszych wydarzeń biznesowych w Polsce. 22 listopada 2019 r. już po raz 22. odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów „Przedsiębiorstwo Fair Play”. W obecności ok. 600 gości – nie tylko uczestników, partnerów i organizatorów programu, ale też przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, organizacji z otoczenia biznesu oraz mediów, certyfikaty trafiły do 250 przedsiębiorstw, które pozytywnie przeszły weryfikację w zakresie stosowania zasad etyki biznesu. Patronem medialnym tegorocznej edycji programu był Infor.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zdecydowanie zmienił się poziom świadomości Polaków jako konsumentów. Cena i jakość nie są już jedynymi parametrami jakimi się kierują. Upowszechniły się terminy, takie jak: „slow shopping”, „cruelty free”, „etyczne zakupy” czy „świadome zakupy”. Klienci coraz większą wagę przywiązują do tego, czy produkt lub usługa pochodzi od firmy działającej z poszanowaniem prawa, środowiska i godności człowieka. Przedsiębiorcy szukają więc sposobu, aby wyrazić zasady, którymi kierują się prowadząc swój biznes. Dlatego też coraz chętniej ubiegają się o uzyskanie certyfikatów, takich jak „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Certyfikat ten stanowi potwierdzenie, że legitymująca się nim firma respektuje obowiązujące prawo, terminowo wywiązuje się z zobowiązań finansowych, postępuje uczciwie wobec swoich kontrahentów, a także podejmuje działania na rzecz środowiska i lokalnej społeczności.

Autopromocja

Przedsiębiorcy, którzy mają szczególne osiągnięcia w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, mogą zdobyć jedną z nagród specjalnych programu. Najważniejszą z nich jest Statuetka „Przedsiębiorstwo Fair Play”, która w tym roku trafiła do firm: ABM S.A., Andre Abrasive Articles Sp. z o.o. Sp. k., Atmomat Szatkowski, Ryniec Spółka Jawna, EWA Krotoszyn S.A., Hodowla Roślin Smolice Sp. z o.o. grupa IHAR, Joyson Safety Systems Poland Sp. z o.o., Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie, Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A., Sabur Sp. z o.o., SM Spedition Marcin Żurek, Souvre Internationale Sp. z o.o. Sp. k., Torpol Sp. z o.o. oraz WZ Eurocopert Sp. z o.o. Wyróżnienie za wyjątkowe działania proekologiczne uzyskały: firma Corab Sp. z o.o. i Dąbrowskie Wodociągi Sp. z o.o. Przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy poddali się certyfikacji mogli zdobyć tytuł Debiut Fair Play. Zostały nim uhonorowane: EkaMedica Sp. z o.o. Sp. k. i Sieradzka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Po raz pierwszy w historii programu przyznana została nagroda w zakresie innowacji. Zdobyły ją przedsiębiorstwa: Alter S.A., Dora Metal Sp. z o.o., Edpol Food & Innovation Sp. z o.o., ITA, Lena Wilków Sp. z o.o., Nestro PPHU Sp. z o.o., Olimp Laboratories Sp. z o.o., Plastmet Sp. z o.o. Sp. k., Polpharma S.A., Slican Sp. z o.o., Troton Sp. z o.o. oraz Zakład Produkcyjno-Usługowy Romex.

Zdecydowana większość firm decyduje się na odnowienie certyfikatu „Przedsiębiorstwo Fair Play” w kolejnych latach. Pośród laureatów są nawet firmy, które pozytywnie przechodzą certyfikację od 20 lat. Do tych firm trafiły statuetki Semper Fidelis, co oznacza zawsze wierny. Otrzymały je: Wodociągi Kieleckie Sp. z o.o., Novol Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutyczno-Kosmetycznej Profarm Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Tor-Pal Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Rybniku, Rekord SI Sp. z o.o., spółka Tarczyński S.A. i Zakład Chemiczno-Farmaceutyczny Farmapol Sp. z o.o.

Honorowym gościem Wielkiej Gali Finałowej był Doradca Prezydenta Cezary Kochalski, który odczytał list od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do „Przedsiębiorstw Fair Play”. Specjalnie dla gości wykład o sztucznej inteligencji w biznesie wygłosił dr Grzegorz Lindenberg – socjolog, menedżer, redaktor i publicysta, autor książki pt. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy” (2018). Wydarzenie zakończyło się bankietem i koncertem zespołu Vox.

Tegoroczna edycja programu „Przedsiębiorstwo Fair Play” odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, a także we współpracy z Fundacją Polska Bezgotówkowa. Swoim autorytetem program wsparli też Marszałkowie oraz Wojewodowie, którzy objęli program patronatem honorowym. To zaufanie ze strony władz państwowych i samorządowych jest wyrazem nie tylko poparcia dla idei etycznego biznesu, jaką rozpowszechnia program Przedsiębiorstwo Fair Play, ale też uznania dla jego laureatów – przedsiębiorstw współtworzących standardy kultury biznesu w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA