REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcyza wyższa od unijnych limitów

Na początku 2007 roku wzrośnie akcyza na paliwa, papierosy i piwo. Stawki podatku na niektóre wyroby przekroczyły już minimalne limity ustalone przez władze unijne.

Zmiana prawa

Rząd poinformował, że od przyszłego roku wzrośnie akcyza na wyroby tytoniowe o 13 proc. oraz na piwo o 10 proc., co wynika z konieczności dostosowania stawek do minimalnych norm obowiązujących w Unii Europejskiej. Jednak normy minimalne akcyzy na piwo w Unii wcale nie zobowiązują nas do podwyżki. Minimalną stawkę określono na poziomie 0,748 euro za każdy stopień Plato na hektolitr wyrobu (około 2,9 zł). Obecnie stawka akcyzy na piwo wynosi 6,86 zł za hektolitr. Jest więc i tak ponaddwukrotnie wyższa od unijnego minimum. Konsekwencje wzrostu akcyzy na piwo odczują konsumenci, a niewykluczone, że i producenci.

– Piwo zdrożeje, ale może się to odbić na jego sprzedaży w kraju, gdyż nastąpi większe spożycie piwa z krajów sąsiednich. Niemcy, Czechy i Słowacja mają dużo niższą akcyzę na piwo oscylującą w granicach unijnego minimum – zwraca uwagę Marta Szafarowska, doradca podatkowy z MDDP spółka doradztwa podatkowego. Niestety, akcyza na papierosy będzie wzrastać aż do 2008 roku, do poziomu określonego w przepisach unijnych – dodaje Marta Szafarowska.

O zwiększeniu akcyzy na benzynę poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneneman. Od 1 stycznia 2007 r. nastąpi podwyżka tego podatku o 25 gr na litrze. Oznacza to powrót do stawki z 2005 roku. Wzrost akcyzy na benzynę ma charakter czysto fiskalny i na pewno nie może być wspierany argumentem dostosowania do przepisów unijnych. Jak zwraca uwagę Marta Szafarowska, minimalna stawka na benzynę bezołowiową wynosi dla Polski w okresie przejściowym 287 euro od 1000 litrów, a więc przekracza już unijne minimum przed planowaną przyszłoroczną podwyżką. Później minimum unijne na benzynę bezołowiową ma wynieść 359 euro za 1000 litrów.

Wzrośnie też akcyza na autogaz oraz olej opałowy, co pierwotnie zapowiadano już od września tego roku. Jednak w wyniku nieuchwalenia zmian do ustawy o podatku akcyzowym wzrost najprawdopodobniej odczujemy dopiero w przyszłym roku. Według zapowiedzi rządu dochody z akcyzy mają wzrosnąć nominalnie o 6,2 proc. (4,2 proc. realnie) i wyniosą w przyszłym roku 45,1 mld zł.

Bogdan Świąder
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA