Terminu trzeba przestrzegać
REKLAMA
Sprawą opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym działalności prowadzonej przez podatnika zajął się NSA. Organy podatkowe ustaliły, że podatnik w 2000 roku zaczął opodatkowywać swoją działalność stosując zasady ogólne. Tymczasem powinien nadal stosować ryczałt, bo nie złożył na czas oświadczenia o rezygnacji z tej formy opodatkowania. Oświadczenie takie podatnik złożył dzień po terminie. Z przepisów jednoznacznie wynika, że podatnik składa oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy. Tak jak w przypadku zrzeczenia się ryczałtu musi ono być złożone nie później niż do dnia 20 stycznia.
Skargę podatnika oddalił sąd administracyjny przypominając, że termin do złożenia oświadczenia był terminem prawa materialnego, a więc takim, który nie podlega przywróceniu. Podkreślił też, że ani złożona deklaracja VAT, ani wpłacanie zaliczek na podatek nie zastępuje oświadczenia o wyborze (zrzeczeniu się) formy opodatkowania.
Sprawa ostatecznie trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego. Pełnomocnik skarżącego przekonywał, że oświadczenie zostało złożone w terminie. NSA oddalił jednak skargę kasacyjną. Wyjaśnił, że powołane w niej podstawy kasacyjne nie pozwalały na merytoryczne rozpoznanie sprawy. Przypomniał też po raz kolejny, że NSA jako sąd II instancji co do zasady jest związany granicami skargi kasacyjnej. Wyrok jest prawomocny.
Sygn. akt 1150/05.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA