| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Księgowym będzie łatwiej rozliczać instrumenty finansowe

Księgowym będzie łatwiej rozliczać instrumenty finansowe

Wydana właśnie przez Komisję Europejską interpretacja MSSF ułatwi stosowanie przepisów dotyczących instrumentów finansowych.


Komisja Europejska przyjęła nową interpretacje Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC 9). Interpretacja dotyczy instrumentów pochodnych. Interpretacja wejdzie w życie w 2007 roku. Jeżeli jednak rok obrotowy firmy rozpoczyna się w okresie czerwiec-grudzień 2006 roku, to interpretacja wchodzi w życie już w tym roku.

Jak podkreśla Paweł Preuss, menedżer w Dziale Instrumentów Pochodnych i Ryzyk Finansowych Ernst & Young, nowe unormowania obligują podmioty sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z wymogami Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) do jednorazowej oceny konieczności wydzielania tzw. wbudowanych instrumentów pochodnych na dzień powstania wiążącego zobowiązania w ramach zawieranego kontraktu. Niestety, interpretacja nie porusza zagadnień związanych z oceną konieczności wydzielania wbudowanych instrumentów pochodnych na dzień nabycia podmiotu.

– Tym samym taka ocena nie jest później powtarzana, a raz podjęta decyzja o konieczności wydzielania wbudowanego instrumentu pochodnego nie podlega rewizji w przypadku późniejszych zmian w otoczeniu ekonomicznym w trakcie realizacji danego kontraktu – wyjaśnia Paweł Preuss. Dodaje, że interpretacja IFRIC 9 jest szczególnie pomocna przy analizie umów wieloletnich oraz w przypadku istotnych zmian w środowisku ekonomicznym. W szczególności że do tej pory sporządzający sprawozdania finansowe mogli mieć wiele wątpliwości.

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »