| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odroczono kosztowne poprawki w PIT

Odroczono kosztowne poprawki w PIT

Dziś posłowie sejmowej Komisji Finansów Publicznych mieli przyjąć bądź odrzucić poprawki do nowelizacji ustawy o PIT. Głosowania nie będzie.


Zmiana prawa

Przewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł Aleksandra Natalli-Świat, odwołała bezterminowo posiedzenie. Już po raz drugi. Tłumaczy, że atmosfera nie sprzyja dyskusji na temat podatków.

– Dostałam informację z sekretariatu komisji. Przypuszczam, że przyczyną jest niestabilna sytuacja w Sejmie. Chodzi o to, by nie popełnić błędów w głosowaniu – mówi poseł Renata Rochnowska z Samoobrony, zastępca przewodniczącej komisji.

Zapowiada, że posłowie związku nie zrezygnują z wprowadzenia zwolnienia dla dochodów poniżej minimum socjalnego – 10 129,40 zł, ale nie wyklucza, że poprą propozycje rządu, które uznają za sensowne. Decyzja jednak w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Wiadomo, że PiS ciągle szuka większości w Sejmie. Do czasu jej zebrania prace nad podatkami nie będą kontynuowane.

– Jest oczywiste, że w tej chwili w komisji koalicja nie ma większości. Mogłyby zostać przyjęte zmiany niekorzystne dla rządu – tłumaczy poseł Zbigniew Chlebowski z PO. Jego zdaniem przesunięcie głosowania w komisji niekoniecznie musi opóźnić ostateczne uchwalenie zmian.

Problem w tym, że przegłosowanie niektórych z ponad 100 zgłoszonych poprawek mogłoby nie tylko wprowadzić zamieszanie w ustawie, ale także zrujnować przyszłoroczny budżet.

Biedni będą bogatsi

Liga Polskich Rodzin planuje wprowadzenie korzystniejszego dla rodzin systemu rozliczania się z fiskusem, tzw. ilorazu rodzinnego. Zgodnie z tą metodą podatek byłby obliczany w podwójnej wysokości, ale od dochodu będącego ilorazem łącznej kwoty dochodu małżonków i liczby członków rodziny. Im liczniejsza rodzina, tym niższy podatek trafiłby do budżetu państwa.

Liga planuje także zwolnienie z opodatkowania alimentów na rzecz byłego lub obecnego małżonka. Obecnie zwolnione z podatku są alimenty wypłacane na rzecz dzieci, zaś pozostałe podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Samoobrona złożyła poprawkę przewidującą zwolnienie z opodatkowania podatników, których roczne dochody są niższe od 10 129,40 zł. Kwota ta zdaniem Samoobrony odpowiada minimum socjalnemu. Według Kazimierza Zdunowskiego, eksperta podatkowego ze związku, konsekwencją przyjęcia tego rozwiązania byłoby zmniejszenie dochodów budżetowych o ok. 13 mld zł. Jego zdaniem podatku nie zapłaciłoby 62 proc. podatników. W ostatecznym rozrachunku rozwiązanie takie miałoby się jednak budżetowi opłacić. Wzrósłby popyt, a tym samym wpływy fiskusa z podatków pośrednich – VAT i akcyzy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »