reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmienią się zasady ustalania przychodu

Zmienią się zasady ustalania przychodu

Przychody firm w walutach obcych będą przeliczane na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania takiego przychodu.


Zmiana prawa

Propozycje zmian obecnych regulacji zawarte są w rządowym projekcie nowelizacji CIT (druk sejmowy nr 733). Dotyczą istotnych dla firm przepisów art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o CIT).

Po średnim kursie

Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi zasadami, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Zasada ta wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT. Na tym jednak nie koniec. Według art. 12 ust. 2, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

W projekcie nowelizacji zaproponowano zmianę art. 12 ust. 2 ustawy o CIT, doprecyzowując przepis przeliczający przychody w walutach obcych na złote. Zgodnie z przyszłą regulacją, przychody w walutach obcych będzie się przeliczać na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Proponuje się jednocześnie uchylenie regulacji zawartej we wspomnianym art. 12 ust. 2a ustawy o CIT.

Skoro o przychodach mowa, to projekt przewiduje również zmianę przepisu określającego datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, w wyniku dostosowania go do daty powstania obowiązku podatkowego w VAT. Przyjęto zasadę, że przychód będzie powstawał w dniu dostawy towarów lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania lub upływu terminu uregulowania należności.

Okresy rozliczeniowe

Za towary będą uważane rzeczy i prawa majątkowe oraz wszelkie postaci energii i gazu.
Określono również datę powstania przychodu w przypadku usługi rozliczanej w tzw. okresach rozliczeniowych. Przyjęto, że usługa będzie wykonana w ostatnim dniu przyjętego okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze (nie rzadziej niż raz w roku).

Rządowy projekt zmian w ustawie o CIT oczekuje w Sejmie na drugie czytanie.

Krzysztof Tomaszewski

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Siarkiewicz

Menadżer z kilkunastoletnim doświadczeniem w rozwijaniu sprzedaży i inicjowaniu nowych kierunków rozwoju oraz transformacji biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama