Zmienią się zasady ustalania przychodu
REKLAMA
Zmiana prawa
Propozycje zmian obecnych regulacji zawarte są w rządowym projekcie nowelizacji CIT (druk sejmowy nr 733). Dotyczą istotnych dla firm przepisów art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., nazywanej dalej ustawą o CIT).
Po średnim kursie
Przypomnijmy, że zgodnie z obecnymi zasadami, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Zasada ta wynika z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT. Na tym jednak nie koniec. Według art. 12 ust. 2, przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
W projekcie nowelizacji zaproponowano zmianę art. 12 ust. 2 ustawy o CIT, doprecyzowując przepis przeliczający przychody w walutach obcych na złote. Zgodnie z przyszłą regulacją, przychody w walutach obcych będzie się przeliczać na złote według średniego kursu ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Proponuje się jednocześnie uchylenie regulacji zawartej we wspomnianym art. 12 ust. 2a ustawy o CIT.
Skoro o przychodach mowa, to projekt przewiduje również zmianę przepisu określającego datę powstania przychodu z działalności gospodarczej, w wyniku dostosowania go do daty powstania obowiązku podatkowego w VAT. Przyjęto zasadę, że przychód będzie powstawał w dniu dostawy towarów lub wykonania usługi (częściowego wykonania usługi), nie później niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania lub upływu terminu uregulowania należności.
Okresy rozliczeniowe
Za towary będą uważane rzeczy i prawa majątkowe oraz wszelkie postaci energii i gazu.
Rządowy projekt zmian w ustawie o CIT oczekuje w Sejmie na drugie czytanie.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat