| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kredyt bez skutków podatkowych

Kredyt bez skutków podatkowych

Uzyskanie kredytu nie jest przychodem, a jego spłata kosztem. Zasada ta dotyczy też kredytów denominowanych w walutach obcych - wyjaśnił minister finansów.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie zawierają regulacji uwzględniających w kosztach uzyskania przychodów skutków aktualizacji wyceny niespłaconych zobowiązań. Zwrócił na to uwagę minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

W walutach obcych

W związku z tym kredyty, także denominowane w walutach obcych, są neutralne dla podatków dochodowych. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 i art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy o CIT, nie jest przychodem uzyskanie kredytu, zaś spłata kredytu nie jest kosztem uzyskania przychodów. Nie ma więc także zastosowania art. 15 ust. 1 tej ustawy dotyczący przeliczania wartości walut dla ustalenia kosztów uzyskania przychodów.

Minister finansów wskazuje, że neutralna podatkowo jest nie tylko dodatnia różnica pomiędzy kwotą kredytu zaciągniętego w banku a kwotą przypadającą do spłaty, lecz także ujemna wartość kapitałowej części kredytu, przypadająca do spłaty, pomiędzy wartością nominalną kredytu a jego wartością po denominacji. Ponadto, jak tłumaczy minister finansów, różnice pomiędzy wartością kredytu przed przeszacowaniem a wartością kredytu po przeszacowaniu nie stanowią różnic kursowych.

Różnice kursowe

Zrealizowane różnice kursowe w rozumieniu przepisów podatkowych powstają dopiero przy spłacie kredytów udzielonych w walutach obcych. Stanowisko takie wyraził także Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z 9 maja 2000 r. (sygn. akt III SA 1804/99) czy z 5 kwietnia 2000 r. (sygn. akt III SA 853/99). Nie ma uzasadnienia prawnego do uwzględniania w podstawie opodatkowania skutków denominacji kredytów w oparciu o przelicznik walutowy.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK