CIT. Transakcje z rajami do oszacowania
REKLAMA
Rządowy projekt zmian w przepisach dotyczących podatku dochodowego od osób prawnych czeka na drugie czytanie w Sejmie. W projekcie zawarto przepisy dotyczące szacowania dochodów podatników.
Firmy powiązane
Zdarza się, że firmy wykorzystują wzajemne powiązania, np. kapitałowe, do zaniżania dochodów. Wówczas dochody takich firm oraz należny podatek może być określony bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań. Wynika to z obowiązującego art. 11 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., dalej ustawa o CIT).
Kolejne przepisy tej ustawy określają metody, jakie można stosować przy szacowaniu dochodów. Regulacje te zawarte są w art. 11 ust. 2 i ust. 3 ustawy o CIT.
Szkodliwa konkurencja
Celem proponowanej zmiany jest objęcie możliwością szacowania dochodów podatników krajowych, którzy w wyniku zawieranych przez nich transakcji z podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową zaniżają swoje dochody.
Organy podatkowe będą mogły szacować dochody na podstawie metod wskazanych w art. 11 ust. 2 i 3 ustawy. Jeżeli natomiast ze względu na charakter transakcji nie byłoby możliwe zastosowanie tych metod, wartość transakcji będzie ustalana w oparciu o art. 14 ustawy o CIT (przepis ten dotyczy wartości rynkowej).
Ponadto do podatników posiadających na terytorium Polski zagraniczny zakład stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące metod szacowania dochodów (art. 11 ust. 1-3 ustawy).
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA