REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak amortyzować kupione przez przedsiębiorstwo znaki towarowe

REKLAMA

Kupione przez przedsiębiorców znaki towarowe podlegają amortyzacji pod warunkiem uwzględnienia przewidywanego okresu użytkowania znaków.
 
Znak towarowy można amortyzować. Jacek Kaczka, dyrektor Kancelarii Biegłego Rewidenta JK Revi-Consult zwraca uwagę, że zgodnie z wymogami ustawy o rachunkowości prawa do znaków towarowych zaliczane są do grupy wartości niematerialnych i prawnych.
– Warunkiem ujęcia w aktywach bilansu jest jednak spełnienie określonych kryteriów, w szczególności możliwość wiarygodnego ustalenia ceny nabycia – dodaje nasz rozmówca.
Z kolei Konrad Romanowski, biegły rewident, menedżer w dziale audytu TPA Horwath, Horodko Audit podkreśla, że znak towarowy musi spełnić kryterium uznania go za prawo majątkowe. Jego zdaniem, nie zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych np. kosztów pozyskania certyfikatu jakości lub znaku bezpieczeństwa wyrobu. Takie wydatki obciążą bieżący wynik jednostki.

Jak dokonać odpisów
Ujęte w bilansie prawa do znaków towarowych wykazuje się według ceny nabycia pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także o odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.
– Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się przy uwzględnieniu okresu ekonomicznej użyteczności danego prawa – przypomina Jacek Kaczka.
Zdaniem Konrada Romanowskiego będzie to oznaczać okres, w jakim jednostka spodziewa się uzyskać korzyści ekonomiczne z wykorzystania znaku towarowego lub w oparciu o inne czynniki, takie jak prawne lub inne ograniczenia czasu używania znaku towarowego.
– Dokonanie odpisu aktualizującego jest konieczne w przypadkach gdy zamierzony efekt gospodarczy z wykorzystania znaku towarowego nie został osiągnięty i podjęto decyzję o zaprzestaniu jego użytkowania – dodaje nasz rozmówca.

Ważne!
Firmy nie mogą zaliczyć do wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych we własnym zakresie znaków towarowych. Tym samym nie są one amortyzowane

Co na to standardy
Inaczej do tej kwestii podchodzą Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Jacek Kaczka zwraca uwagę, że w odróżnieniu od polskich zasad rachunkowości, standardy te regulują również zasady ujmowania i wyceny wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania.
– Przykładowo, jeżeli jednostka gospodarcza nabyła znak towarowy objęty ochroną prawną przez okres dziesięciu lat z możliwością przedłużenia za niewielką opłatą na kolejne lata – to w pewnych przypadkach nie będzie on podlegał amortyzacji – dodaje. Jego zdaniem ma to miejsce wówczas, gdy produkty sprzedawane pod tym znakiem będą generować korzyści ekonomiczne przez czas nieokreślony. W takim przypadku, zgodnie z MSR 36, składnik aktywów będzie jednak podlegał testom na utratę wartości każdorazowo, gdy pojawią się przesłanki jej wystąpienia. Dodatkowo taka ocena będzie dokonywana na koniec każdego roku obrotowego.

Agnieszka Pokojska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  Prezes ZBP: WIRON nie musi zastąpić WIBOR-u, ale inne ustalenia reformy wskaźników referencyjnych bez zmian

  W dniu 3 kwietnia 2024 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych poinformował o rozpoczęciu procesu przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR. Przegląd będzie obejmował zarówno WIRON, jak i inne możliwe indeksy lub wskaźniki. Decyzja NGR sygnalizuje, że niekoniecznie zastąpi go WIRON, ale istotne jest, że wszystkie inne ustalenia reformy pozostają w mocy – poinformował następnego dnia prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Komitetu Sterującego NGR ds. wskaźników Tadeusz Białek.

  Ulga dla samotnie wychowujących dzieci. Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka

  Wykładnia przepisów "skarbówki" praktycznie całkowicie wyklucza jakikolwiek udział drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka dla skorzystania z preferencji podatkowej przez rodzica faktycznie samotnie zajmującego się dzieckiem. Wydaje się, że przeczy to polityce prorodzinnej państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza samotnych. Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do w tej sprawie do Ministra Finansów.

  Od lipca 2024 r. wejdą przepisy ws. rejestracji podmiotów zagranicznych wykonujących przewozy drogowe w SENT

  Na początku lipca 2024 r. mają wejść w życie przepisy zakładające obowiązek rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych, wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe - wynika z opublikowanego w czwartek 11 kwietnia projektu ustawy, który został skierowany do konsultacji publicznych.

  Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni

  Tantiemy od internetu to nowe rozwiązanie, które zostało zaproponowane w projekcie implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Nowe przepisy budzą obawy wśród przedsiębiorców.

  KSeF a klienci biura rachunkowego - bezpłatne spotkanie 16 kwietnia, w cyklu Kawa z INFORLEX

  KSeF a klienci biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy na bezpłatne spotkanie 16 kwietnia. W cyklu Kawa z INFORLEX.

  REKLAMA