Albo ryczałt, albo 45-proc. stawka
REKLAMA
Organizowanie gier na automatach dopuszczalne jedynie w kasynach i salonach gier, a także na tzw. automatach o niskich wygranych, ustawianych np. w lokalach gastronomicznych objęte jest podatkiem od gier. Ponieważ w branży automatów mogą działać jedynie spółki kapitałowe, dochód firm podlega CIT.
Rozliczanie podatku
Podatek od gier na operatorów automatów nakłada bezpośrednio ustawa z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 4, poz. 27 z późn. zm.).
– Wysokość podatku zależy od typu gry. Przy grach na automatach wynosi on 45 proc. różnicy między kwotą wpłaconą przez uczestników gry a wartością wypłaconych wygranych. Natomiast podatek od gier na automatach o niskich wygranych określono ryczałtowo w wysokości miesięcznej 125 euro od każdego automatu – wyjaśnia Krzysztof Biernacki, prawnik i specjalista ds. podatków z Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia.
– Podatek od gier na automatach i automatach o niskich wygranych podatnik określa sam i wpłaca do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie, oraz składa deklarację zgodnie ze wzorem określonym przez ministra finansów – tłumaczy Krzysztof Biernacki.
Firmy organizujące takie gry nie są podatnikami VAT.
– Podatek od gier jest substytucyjny w odniesieniu do podatków obrotowych w tym sensie, że ustawa o VAT w art. 6 pkt 3 wyłącza ze swojego zakresu opodatkowanie prowadzenia takiej działalności, a ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie wymienia takich transakcji jako przedmiotu opodatkowania – wyjaśnia Krzysztof Biernacki.
– Prowadzący działalność w tym zakresie zobowiązany jest do zapłaty podatku od gier oraz podatku dochodowego w związku z prowadzoną działalnością – tłumaczy nasz rozmówca.
Brak opodatkowania VAT ma swoje negatywne strony.
– Nie ma prawnej możliwości odliczania tego podatku. Jest on dla firm działających w branży automatów wyłącznie źródłem kosztów. Postuluje się możliwość odliczania VAT na zasadach podobnych jak w innych dziedzinach gospodarki – podkreśla Stanisław Matuszewski, prezes zarządu Izby Gospodarczej Producentów i Operatorów Urządzeń Rozrywkowych.
Inne obciążenia
– Ryczałtowy podatek od gier nie jest jedynym podatkiem płaconym przez podmioty organizujące gry na automatach o niskich wygranych, a średni przychód brutto z automatu to tylko nieco ponad 2500 zł. Z tej sumy ponad 50 proc. przeznacza się na opłaty za najem powierzchni i serwis – zauważa Stanisław Matuszewski.
Zarówno umowa najmu z właścicielem lokalu, do którego spółka chce wstawić automaty o niskich wygranych, jak i umowa z firmą odpowiedzialną za serwisowanie urządzeń jest opodatkowana VAT.
– Pozostają jeszcze koszty utrzymania spółki i amortyzacji automatu. Jest oczywiste, że aktualna wysokość podatku od gier na automatach o niskich wygranych osiągnęła swą wartość graniczną – dodaje Stanisław Matuszewski.
Magdalena Majkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat