REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez definicji stawka wzrośnie do 22 proc.

REKLAMA

Do końca października Ministerstwo Finansów miało rozwiązać problem VAT w budownictwie mieszkaniowym. Definicji budownictwa społecznego jak nie było, tak nie ma. Nie wiadomo też, kto ma się zająć jej opracowaniem.

Ministerstwo Finansów nie dotrzymało słowa. Nie przygotowało definicji budownictwa społecznego, która ma zapewnić utrzymanie po 1 stycznia 2008 r. obniżonej 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Latem wiceminister finansów Jarosław Neneman obiecywał w Sejmie, że rozwiązanie będzie gotowe w październiku.

– Nie zajmujemy się już definicją budownictwa społecznego. Prace nad nią przejęło Ministerstwo Budownictwa. Oczywiście będziemy współpracować – zapewnia Anna Sobocińska z Biura Prasowego Ministerstwa Finansów.

Tymczasem w resorcie budownictwa dowiedzieliśmy się, że nad definicją powinno pracować Ministerstwo Finansów.

– Przesłaliśmy do resortu finansów dwie propozycje rozwiązania problemu. Ostatecznie to od ministra finansów będzie zależeć, jaki kształt przybierze definicja budownictwa społecznego. Dokonywanie zmian w ustawie o VAT nie mieści się w kompetencjach Ministerstwa Budownictwa – tłumaczy Beata Dąbrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Budownictwa.

Bliski koniec zwolnienia

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego może mieć kluczowe znaczenie dla rynku mieszkaniowego w Polsce. Pozwoli utrzymać 7-proc. stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r., kiedy kończy nam się uzyskane w Traktacie Akcesyjnym uprawnienie do obniżonego podatku na nowe mieszkania.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 lit. a) VI Dyrektywy o VAT kraje członkowskie UE mogą stosować preferencyjną stawkę podatku na usługi wymienione w załączniku H do Dyrektywy. Wymienia on m.in. budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej. W art. 41 ust. 12, poz. 12 i 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) znajduje się przepis, który, nawiązując do unijnego załącznika H, przewiduje obniżoną stawkę na społeczne budownictwo mieszkaniowe. Problem w tym, że nie wiadomo, co należy rozumieć przez społeczne budownictwo mieszkaniowe. Jeżeli definicja nie zostanie przyjęta, to od 1 stycznia 2008 r. do 22 proc. wzrośnie VAT na dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych), roboty budowlano-montażowe, remont i prace konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ceny drożejących ciągle mieszkań jeszcze bardziej pójdą w górę.

Resort budownictwa zaproponował rozwiązanie, zgodnie z którym niższa stawka miałaby być stosowana na lokale do 350 mkw., z balkonami nieprzekraczającymi 65 mkw. (z wyłączeniem mieszkań luksusowych). Inny wariant opierałby się na przyjęciu określonego limitu wartości lokalu wyliczanego na podstawie danych z GUS. Sprawę przejęło jednak Ministerstwo Finansów. Obiecało, że do października znajdzie rozwiązanie, które zapewni skuteczną kontrolę systemu ulg podatkowych związanych z budownictwem.

Wzory z Unii

– Definicja społecznego budownictwa mieszkaniowego powinna być na tyle obszerna, by obniżony VAT objął jak największą grupę nowych mieszkań. Jednocześnie musi być tak sformułowana, by nie zakwestionowała jej Komisja Europejska. Można się też spodziewać, że będzie musiała spełniać określone cele fiskalne. Przygotowanie definicji odpowiadającej tym warunkom może okazać się trudne – uważa Tomasz Siennicki, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy.

W Unii Europejskiej niektóre kraje korzystają z obniżonych stawek na budownictwo mieszkaniowe. Wielka Brytania ma zerowy VAT na mieszkania, w Hiszpanii minimalny podatek od sprzedaży nowych budynków wynosi 4 proc., w Belgii – 6 proc., we Francji – 5,5 proc., a w Luksemburgu – 3 proc. W Irlandii niemal całe budownictwo jest traktowane jak budownictwo społeczne.

PROPOZYCJE ZDEFINIOWANIA BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
Definicja zaproponowana przez Ministerstwo Budownictwa obejmowałaby:
• lokale do 350 mkw.,
• powierzchnie balkonów i tarasów do 65 mkw.,
nieruchomości, które nie są luksusowe – bez basenów, kortów itp.,
• takie, których kwalifikacja uzależniona jest od ich wartości.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA