REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez definicji stawka wzrośnie do 22 proc.

REKLAMA

Do końca października Ministerstwo Finansów miało rozwiązać problem VAT w budownictwie mieszkaniowym. Definicji budownictwa społecznego jak nie było, tak nie ma. Nie wiadomo też, kto ma się zająć jej opracowaniem.

Ministerstwo Finansów nie dotrzymało słowa. Nie przygotowało definicji budownictwa społecznego, która ma zapewnić utrzymanie po 1 stycznia 2008 r. obniżonej 7-proc. stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe. Latem wiceminister finansów Jarosław Neneman obiecywał w Sejmie, że rozwiązanie będzie gotowe w październiku.

– Nie zajmujemy się już definicją budownictwa społecznego. Prace nad nią przejęło Ministerstwo Budownictwa. Oczywiście będziemy współpracować – zapewnia Anna Sobocińska z Biura Prasowego Ministerstwa Finansów.

Tymczasem w resorcie budownictwa dowiedzieliśmy się, że nad definicją powinno pracować Ministerstwo Finansów.

– Przesłaliśmy do resortu finansów dwie propozycje rozwiązania problemu. Ostatecznie to od ministra finansów będzie zależeć, jaki kształt przybierze definicja budownictwa społecznego. Dokonywanie zmian w ustawie o VAT nie mieści się w kompetencjach Ministerstwa Budownictwa – tłumaczy Beata Dąbrowska, rzecznik prasowy Ministerstwa Budownictwa.

Bliski koniec zwolnienia

Przyjęcie definicji budownictwa społecznego może mieć kluczowe znaczenie dla rynku mieszkaniowego w Polsce. Pozwoli utrzymać 7-proc. stawkę VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r., kiedy kończy nam się uzyskane w Traktacie Akcesyjnym uprawnienie do obniżonego podatku na nowe mieszkania.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 lit. a) VI Dyrektywy o VAT kraje członkowskie UE mogą stosować preferencyjną stawkę podatku na usługi wymienione w załączniku H do Dyrektywy. Wymienia on m.in. budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej. W art. 41 ust. 12, poz. 12 i 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) znajduje się przepis, który, nawiązując do unijnego załącznika H, przewiduje obniżoną stawkę na społeczne budownictwo mieszkaniowe. Problem w tym, że nie wiadomo, co należy rozumieć przez społeczne budownictwo mieszkaniowe. Jeżeli definicja nie zostanie przyjęta, to od 1 stycznia 2008 r. do 22 proc. wzrośnie VAT na dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części (z wyłączeniem lokali użytkowych), roboty budowlano-montażowe, remont i prace konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Ceny drożejących ciągle mieszkań jeszcze bardziej pójdą w górę.

Resort budownictwa zaproponował rozwiązanie, zgodnie z którym niższa stawka miałaby być stosowana na lokale do 350 mkw., z balkonami nieprzekraczającymi 65 mkw. (z wyłączeniem mieszkań luksusowych). Inny wariant opierałby się na przyjęciu określonego limitu wartości lokalu wyliczanego na podstawie danych z GUS. Sprawę przejęło jednak Ministerstwo Finansów. Obiecało, że do października znajdzie rozwiązanie, które zapewni skuteczną kontrolę systemu ulg podatkowych związanych z budownictwem.

Wzory z Unii

– Definicja społecznego budownictwa mieszkaniowego powinna być na tyle obszerna, by obniżony VAT objął jak największą grupę nowych mieszkań. Jednocześnie musi być tak sformułowana, by nie zakwestionowała jej Komisja Europejska. Można się też spodziewać, że będzie musiała spełniać określone cele fiskalne. Przygotowanie definicji odpowiadającej tym warunkom może okazać się trudne – uważa Tomasz Siennicki, doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego Ożóg i Wspólnicy.

W Unii Europejskiej niektóre kraje korzystają z obniżonych stawek na budownictwo mieszkaniowe. Wielka Brytania ma zerowy VAT na mieszkania, w Hiszpanii minimalny podatek od sprzedaży nowych budynków wynosi 4 proc., w Belgii – 6 proc., we Francji – 5,5 proc., a w Luksemburgu – 3 proc. W Irlandii niemal całe budownictwo jest traktowane jak budownictwo społeczne.

PROPOZYCJE ZDEFINIOWANIA BUDOWNICTWA SPOŁECZNEGO
Definicja zaproponowana przez Ministerstwo Budownictwa obejmowałaby:
• lokale do 350 mkw.,
• powierzchnie balkonów i tarasów do 65 mkw.,
nieruchomości, które nie są luksusowe – bez basenów, kortów itp.,
• takie, których kwalifikacja uzależniona jest od ich wartości.

Marcin Musiał
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

REKLAMA