| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od decyzji burmistrza można się odwołać

Od decyzji burmistrza można się odwołać

Podatnik może zaskarżyć decyzję burmistrza do samorządowego kolegium odwoławczego. Odwołania w sprawach podatkowych to ok. 30 proc. spraw rozpatrywanych przez kolegia.


Jeśli podatnik otrzyma od burmistrza decyzję w jego indywidualnej sprawie podatkowej i nie zgadza się z nią, ma prawo odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Zgodnie z przepisami ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 856) kolegia rozpatrują odwołania od decyzji, zażalenia na postanowienia, żądania wznowienia postępowań. Mogą również stwierdzić nieważność decyzji, np. burmistrza czy wójta. Statystyki pokazują, że wszystkie kolegia rozpatrują rocznie ok. 150 tys. spraw.

– Kolegia rozpatrują różne sprawy, m.in. dotyczące podatków i opłat lokalnych, finansowe czy budowlane. SKO jest główną instancją odwoławczą w sprawach samorządowych, pomijając sprawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, które rozpatrują komisje I instancji przy regionalnych izbach obrachunkowych i Główna Komisja Orzekająca – twierdzi prof. Eugeniusz Ruśkowski, kierownik Katedry Finansów i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku.

Gdzie wnieść odwołanie

Tryb odwołania do SKO od decyzji np. burmistrza określają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi odwołania i zażalenia wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, a zatem w przypadku burmistrza miasta jest to urząd miasta. W przypadku gdy to SKO wydało decyzję, odwołanie należy złożyć bezpośrednio do kolegium.

Orzeczenia w formie decyzji lub postanowień wydają kolegia po rozpatrzeniu sprawy podatnika podczas rozprawy lub na posiedzeniu niejawnym. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, skład orzekający udaje się na niejawną naradę, a po niej przedstawia orzeczenie. Jak wyjaśnił prof. Eugeniusz Ruśkowski, podatnik nie ma konieczności stawienia się na posiedzeniu kolegium.

– Tryb odwołania do kolegium można porównać do trybu odwołania od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej w sprawach podatkowych. Procedura jest taka sama. SKO rozpatruje odwołania w obecności lub pod nieobecność na podstawie odwołania i dokumentów – powiedział ekspert.

To jednak nie kończy możliwości odwoławczych podatników. W razie niekorzystnego orzeczenia SKO, można za jego pomocą odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Odwołania nie może wnieść burmistrz, ponieważ nie przewidują tego przepisy. Oznacza to, że burmistrz musi zastosować się do decyzji SKO, ale jedynie w tej konkretnej sprawie.

– To jest nierówność w prawie, ponieważ podatnik może się odwołać, a burmistrz czy wójt takiej możliwości nie ma. Są propozycje, aby zmienić ten przepis, tak by również gmina czy miasto mogły odwoływać się od decyzji kolegiów – przyznał prof. Eugeniusz Ruśkowski.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK