Od decyzji burmistrza można się odwołać
REKLAMA
Jeśli podatnik otrzyma od burmistrza decyzję w jego indywidualnej sprawie podatkowej i nie zgadza się z nią, ma prawo odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 856) kolegia rozpatrują odwołania od decyzji, zażalenia na postanowienia, żądania wznowienia postępowań. Mogą również stwierdzić nieważność decyzji, np. burmistrza czy wójta. Statystyki pokazują, że wszystkie kolegia rozpatrują rocznie ok. 150 tys. spraw.
– Kolegia rozpatrują różne sprawy, m.in. dotyczące podatków i opłat lokalnych, finansowe czy budowlane. SKO jest główną instancją odwoławczą w sprawach samorządowych, pomijając sprawy o naruszenie dyscypliny finansów publicznych, które rozpatrują komisje I instancji przy regionalnych izbach obrachunkowych i Główna Komisja Orzekająca – twierdzi prof. Eugeniusz Ruśkowski, kierownik Katedry Finansów i Prawa Finansowego Uniwersytetu w Białymstoku.
Gdzie wnieść odwołanie
Tryb odwołania do SKO od decyzji np. burmistrza określają przepisy kodeksu postępowania administracyjnego oraz Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi odwołania i zażalenia wnosi się za pośrednictwem organu, który wydał decyzję, a zatem w przypadku burmistrza miasta jest to urząd miasta. W przypadku gdy to SKO wydało decyzję, odwołanie należy złożyć bezpośrednio do kolegium.
Orzeczenia w formie decyzji lub postanowień wydają kolegia po rozpatrzeniu sprawy podatnika podczas rozprawy lub na posiedzeniu niejawnym. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, skład orzekający udaje się na niejawną naradę, a po niej przedstawia orzeczenie. Jak wyjaśnił prof. Eugeniusz Ruśkowski, podatnik nie ma konieczności stawienia się na posiedzeniu kolegium.
– Tryb odwołania do kolegium można porównać do trybu odwołania od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej w sprawach podatkowych. Procedura jest taka sama. SKO rozpatruje odwołania w obecności lub pod nieobecność na podstawie odwołania i dokumentów – powiedział ekspert.
To jednak nie kończy możliwości odwoławczych podatników. W razie niekorzystnego orzeczenia SKO, można za jego pomocą odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Odwołania nie może wnieść burmistrz, ponieważ nie przewidują tego przepisy. Oznacza to, że burmistrz musi zastosować się do decyzji SKO, ale jedynie w tej konkretnej sprawie.
– To jest nierówność w prawie, ponieważ podatnik może się odwołać, a burmistrz czy wójt takiej możliwości nie ma. Są propozycje, aby zmienić ten przepis, tak by również gmina czy miasto mogły odwoływać się od decyzji kolegiów – przyznał prof. Eugeniusz Ruśkowski.
Jakie możliwości ma burmistrz
Burmistrz ma jednak inne możliwości. Nie musi stosować się do decyzji SKO w podobnych sprawach innych podatników ani nawet w identycznej sprawie tego samego podatnika zaistniałej w innym czasie.
Informowaliśmy o przypadku decyzji wójta dotyczącej dróg pol-nych. Podatnik musiał odwoływać się do SKO od decyzji wójta gminy dwa razy, ponieważ SKO uchyliła decyzję wójta za jeden rok (o którym pisał podatnik w odwołaniu). Wójt na mocy tej decyzji zrezygnował z opodatkowania drogi jedynie za rok ujęty w odwołaniu, natomiast nakazał zapłacić podatek w roku następnym. Podatnik musiał więc ponownie odwołać się od jego decyzji.
JAKIE SPRAWY ROZSTRZYGAJĄ SAMORZĄDOWE KOLEGIA
Łukasz Zalewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA