| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 1 stycznia wnioski o zwrot VAT będziemy składać tylko raz w roku

Od 1 stycznia wnioski o zwrot VAT będziemy składać tylko raz w roku

Jeżeli Sejm nie przedłuży obowiązywania ustawy o zwrocie VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych, to od 2008 roku budowa domów systemem gospodarczym może być droższa.


Zmiana prawa

Sejm pracuje nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Obowiązująca ustawa umożliwia zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych – różnicę między stawką 22 proc. a obniżoną 7 proc. Rekompensaty dotyczą materiałów budowlanych kupowanych od 1 maja 2004 r. do końca 2007 roku.

Warto podkreślić, że zakup mieszkania zapewne nadal będzie korzystał z 7-proc. stawki podatku. Zapewnić to ma przygotowywana przez rząd definicja budownictwa społecznego.

– Niewątpliwie w przypadku gdy sprzedaż lokali i budynków mieszkalnych jako budownictwa społecznego opodatkowana będzie preferencyjną stawką zaś nabycie materiałów budowlanych podlegać będzie 22-proc. stawce VAT, może pojawić się pytanie o zasadność oraz sprawiedliwość społeczną takiego rozwiązania – mówi Marcin S. Tofel, prawnik w Zespole Doradztwa Podatkowego kancelarii Salans. Jego zdaniem proponowane przez MF rozwiązanie wymaga analizy pod kątem przestrzegania konstytucyjnych zasad, zwłaszcza zasady sprawiedliwości społecznej oraz zasady równości.

– Istnieje potrzeba zachowania pewnej symetrii ustawowej w celu zapewnienia, że ustawowa definicja budownictwa społecznego oraz warunki zwrotu osobom fizycznym podatku VAT będą dotyczyć takich samych lokali i budynków mieszkalnych – uważa ekspert.

Zgodnie z rządowym projektem zmian w ustawie przy zwrocie VAT brana ma być pod uwagę cena metra kwadratowego ostatnio ogłoszonej przez GUS przed kwartałem, w którym został złożony wniosek. W praktyce oznacza to, że będzie przyjmowana cena aktualna na dwa kwartały przed złożeniem wniosku. Jeżeli w tym czasie cena mieszkań wzrośnie, to zmiana ta będzie miała korzystny wpływ dla budżetu, ale podatnicy dostaną mniejszy zwrot podatku.

Projekt zakłada też, że w przypadku gdy wniosek nie będzie budził zastrzeżeń, nie będzie potrzeby wydawania decyzji. Sejmowa podkomisja, która pracowała nad nowelizacją, zaproponowała, by w takim przypadku pieniądze wypłacać w ciągu trzech, a nie sześciu miesięcy. Ustalono też, by wnioski o zwrot składać raz w roku, przy czym ostatni nie później niż do 30 czerwca 2008 r. Rozwiązałoby to problem związany z wnioskami po zakończeniu inwestycji. Dziś, w przypadku gdy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, do wniosku należy dołączyć kopię zawiadomienia o zakończeniu prac. Nie wiadomo jednak, w jakim terminie ani kogo ma zawiadomić. Posłowie nie zgodzili się jednak, by zwrot obejmował faktury wystawione także po 1 stycznia 2008 r.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »