Poniesione nakłady wpływają na podatek
REKLAMA
Podatniczka nabyła spadek po zmarłym ojcu. Przedmiotem spadku był udział we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Złożyła zeznanie podatkowe na podatek od spadków i darowizn, które następnie zakwestionował organ podatkowy. Ustalił on wysokość należnego podatku na ponad 5 tys. zł, co stanowiło prawie dziesięć razy więcej, niż wyliczyła podatniczka.
Podatniczka złożyła więc odwołanie do izby skarbowej i zarzuciła organowi I instancji naruszenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Ordynacji podatkowej. Skarżąca w odwołaniu tłumaczyła, że ustalając wartość majątku wspólnego ojca i matki podatnika, należało odjąć wartość mieszkania sprzed zawarcia małżeństwa przez matkę skarżącej. Organ powinien również odjąć wartość zachowku, który otrzymał syn skarżącej od zmarłego dziadka.
Organy podatkowe natomiast uznały, że w sprawie należało ustalić inny udział w majątku niż po połowie na każdego z małżonków. Pełnomocnik organu podczas rozprawy powiedział jednak, że organy nie są właściwe do wyliczenia wartości nakładu z majątku jednego z małżonków. Organy nie uznały również za zasadne pomniejszenie zobowiązania podatkowego o wartość zachowku przekazanego wnukowi zmarłego.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pełnomocnik skarżącej podtrzymał zarzuty z odwołania do izby skarbowej. Podczas rozprawy stwierdził, że organy mogą ustalić wartość nakładu z majątku. Jeśli chodzi o zachowek, to pełnomocnik podatniczki wskazał, że istnieją orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdzające, że ciężarem spadkowym jest wypłacony zachowek. W podsumowaniu stwierdził, że organy nie wzięły pod uwagę orzeczeń Sądu Najwyższego i podstaw prawnych. Pełnomocnik skarżącej wniósł o uwzględnienie skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje organów podatkowych oraz uznał, że nie mogą być one wykonane w całości. Zdaniem sądu organy nie wyjaśniły kwestii praw spółdzielczych ani nie ustaliły stanu faktycznego w sprawie. Nie odniosły się również do tego, czy mieszkanie stanowiło własność jednego z małżonków czy obu. Sąd podzielił również stanowisko skarżącej, że do długów spadkowych zalicza się też niezapłacony zachowek.
Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt III SA/Wa 2198/06
Łukasz Zalewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat