REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poniesione nakłady wpływają na podatek

REKLAMA

Ustalając podatek od spadków i darowizn, organ podatkowy powinien ustalić, jakie prawa spółdzielcze do mieszkania przysługiwały małżonkom oraz jakie nakłady ponieśli na ten lokal.


Podatniczka nabyła spadek po zmarłym ojcu. Przedmiotem spadku był udział we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Złożyła zeznanie podatkowe na podatek od spadków i darowizn, które następnie zakwestionował organ podatkowy. Ustalił on wysokość należnego podatku na ponad 5 tys. zł, co stanowiło prawie dziesięć razy więcej, niż wyliczyła podatniczka.


Podatniczka złożyła więc odwołanie do izby skarbowej i zarzuciła organowi I instancji naruszenie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz Ordynacji podatkowej. Skarżąca w odwołaniu tłumaczyła, że ustalając wartość majątku wspólnego ojca i matki podatnika, należało odjąć wartość mieszkania sprzed zawarcia małżeństwa przez matkę skarżącej. Organ powinien również odjąć wartość zachowku, który otrzymał syn skarżącej od zmarłego dziadka.


Organy podatkowe natomiast uznały, że w sprawie należało ustalić inny udział w majątku niż po połowie na każdego z małżonków. Pełnomocnik organu podczas rozprawy powiedział jednak, że organy nie są właściwe do wyliczenia wartości nakładu z majątku jednego z małżonków. Organy nie uznały również za zasadne pomniejszenie zobowiązania podatkowego o wartość zachowku przekazanego wnukowi zmarłego.


W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pełnomocnik skarżącej podtrzymał zarzuty z odwołania do izby skarbowej. Podczas rozprawy stwierdził, że organy mogą ustalić wartość nakładu z majątku. Jeśli chodzi o zachowek, to pełnomocnik podatniczki wskazał, że istnieją orzeczenia Sądu Najwyższego stwierdzające, że ciężarem spadkowym jest wypłacony zachowek. W podsumowaniu stwierdził, że organy nie wzięły pod uwagę orzeczeń Sądu Najwyższego i podstaw prawnych. Pełnomocnik skarżącej wniósł o uwzględnienie skargi.


Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzje organów podatkowych oraz uznał, że nie mogą być one wykonane w całości. Zdaniem sądu organy nie wyjaśniły kwestii praw spółdzielczych ani nie ustaliły stanu faktycznego w sprawie. Nie odniosły się również do tego, czy mieszkanie stanowiło własność jednego z małżonków czy obu. Sąd podzielił również stanowisko skarżącej, że do długów spadkowych zalicza się też niezapłacony zachowek.


Wyrok nie jest prawomocny.


Sygn. akt III SA/Wa 2198/06

Łukasz Zalewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA